بارش دیشب برف و باران که در طول 60 ساله گذشته بی سابقه گزارش شد، سنگ محکی جدی برای مدیریت بحران شهری ارومیه بود.

به خبرگزاری برنا در آذربایجان غربی، مطابق پیش بینی های سازمان هواشناسی از اوایل روز یکشنبه27مهرماه همزمان با ورود سامانه شدید بارشی از غرب کشور که شهرهای مختلف استان آذربایجان غربی را در برگرفت، شهر اورمیه نیز گرفتار نزول برکت الهی شد و مشکلاتی برای شهروندان ایجاد شد.

شهرداری اورمیه در این بین با فراخوانی و اعلام آماده باش به کلیه عوامل خود و به صحنه آوردن بیش از 2500 نفر پرسنل شامل کارگران و کارمندان به مقابله با این بحران و مشکلات احتمالی برخاست.

گشت زنی عوامل شهرداری از اوایل شامگاه دیروز در مناطق مختلف شهری و بویژه بخش هایی که احتمال بروز حوادث و آب گرفتگی می رفت بیشتر شد و آنچنان که انتظار می رفت آب گرفتگی معابر در نیمه شب دیشب به اوج خود رسید.

با حضور عوامل و مدیران شهرداری از جمله معاون خدمات شهری، مدیرعامل سازمان عمران، سازمان پسماند، معاون عمرانی، سازمان خدمات موتوری، معاون اداری مالی، معاون شهرسازی، شهرداران مناطق و ... تا حدود زیادی بحران پیش آمده کنترل شد و آب گرفتگی در برخی مناطق مانند خیابان شهید کریمی و علامه مجلسی مرتفع شد.
 
حوالی ساعت 3:30 بامداد دوشنبه فرماندار اورمیه و رئیس مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی با حضور در این محل ها از روند مدیریت بحران بازدید کردند.

بر اساس تصمیم این مدیریت و اعلان به اداره کل آموزش و پرورش مدارس کلیه مقاطع صبح و عصر شهرستان اورمیه تعطیل اعلام شد.

گزارش های رسیده حاکی است علیرغم وجود کانال های مهار آبهای سطحی به عمق سه متر در نواحی پرخطر اورمیه شدت بارش های دیشب باعت سرریز این کانالها شد و سیلاب به خیابانها و معابر جاری شد.

در عین حال مدیر کل هواشناسی آذربایجان غربی متوسط میزان بارندگی مهرماه امسال را تا پایان روز گذشته در 60 سال گذشته بی سابقه توصیف کرد.

ضیائیان با بیان اینکه 17 مهر ماه سال 45 طی 24 ساعت، میزان بارندگی در ارومیه 36 میلی متر بوده است، گفت: در 24 ساعت گذشته، بارش در ارومیه 64 میلی متر گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی افزود: امسال بیشترین میزان بارندگی ارومیه در 24 ساعت گذشته اتفاق افتاده است به طوری که در طول دوره آماری مربوط به کل سال بیشترین میزان بارندگی در این شهرستان در 24 فروردین ماه سال 46 با 54 میلی متر بهثبت رسیده است.

ضیائیان آخرین آمار میزان بارندگی شهرهای مختلف آذربایجان غربی در 24 ساعت گذشته را اعلام کرد و گفت: میزان بارندگی در ارومیه 64 میلی متر، مهاباد 29 میلی متر، کهریز 69 و 3 دهم میلی متر، میاندوآب 19 و 3 دهم میلی متر، سردشت 19 و یک دهم میلی متر، چالدران 15 و یک دهم میلی متر، تکاب 3 و 6 دهم میلی متر، ماکو 2 و 8 دهم میلی متر، شاهین دژ 2 و2 دهم میلی متر، پیرانشهر 77 و 6 دهم میلی متر، پلدشت 6 و 8 دهم میلی متر، بوکان 8 دهم میلی متر، سلماس 33 و 4 دهم میلی متر، نقده 55 و 2 دهم میلی متر، اشنویه 65 میلی متر، خوی 26 و یک دهم میلی متر و چایپاره 16 و یک دهم میلی متر گزارش شده است.

گفته می شود تا کنون هیچگونه خبری مبنی بر تلفات جانی یا مالی ناشی از بارندگیهای دیشب و امروز گزارش نشده است.