حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدباقر کریمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در گفت‌وگو با خبرنگار برنا در آذربایجان غربی، با اعلام این مطلب افزود: این کنگره در سال جدید برای قدردانی از مقام نخستین شهید خبرنگار که از سرداران و خبرنگاران شهرستان نقده بود برگزار می شود.

وی افزود: در این کنگره از خبرنگارن فعالی که در زمینه های ارزشی و مقابله با جنگ نرم پیشقدم بودند، تجلیل می شود.

 شهید علی علمی در 1325 در شهرستان نقده متولد شد، وی پس از اتمام دوره دبستان در سال 1341 به قم مهاجرت کرد و سطح یک دروس حوزوی را در محضر اساتید ارزشمندی به پایان رساند.

وی در سال 1350 به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1353 با معمعدل الف فارغ التحصیل شد. شهید علمی در این دوران به علت فعالیت های مذهبی دو ماه توسط ساواک زندانی شد و پس از مدتی در شهرستان مهاباد توسط مزدوران ساواک دستگیر شد.

شهید علمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی حزب جمهوری اسلامی را در نقده تشکیل داد و خود مسولیت خبرنگاری روزنامه جمهوری اسلامی را بر عهده گرفت.

در سوابق این شهید همچنین فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،  رییس کمیته امداد، بنیاد مسکن و مدیر اجرایی جهاد سازندگی نقده دیده می شود.

با حضور فعال ضدانقلاب در منطقه، ماموریت پاكسازی بخش اشنویه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان نقده و لشكر ‌٦٤ پیاده ارومیه محول ‌شد و با شروع عملیات پاكسازی محور نقده - اشنویه، ارائه خدمات سازندگی نیز آغاز ‌شد.

شهید علی علمی در چهارم تیر ماه 1359 در بازگشت از سخنرانی در روستاهای مناطق پاكسازی شده، خودرو آنها در منطقه سه راهی «نلیوان» با مین ضدتانك برخورد كرد  و به همراه همرزمانش به شهادت رسید.