به گزارش خبرگزاری برنا از ارومیه، وقتی عصر پنجشنبه گذشته سایت اینترنتی استانداری آذربایجان غربی به ناگاه برای شنبه خبر مصاحبه مطبوعاتی استاندار را روی خروجی فرستاد معلوم بود باید خبر مهمی در استان پیش رو باشد.

همان پنجشنبه برخی تحلیل ها و شنیده ها خبر مهم شنبه استاندار را مشخص می كرد و شاید به همین خاطر بود كه صبح شنبه و پیش از مصاحبه مطبوعاتی مهمترین خبری كه مقرر بود بعد ازظهراطلاع رسانی شود با مصاحبه استاندار در مقابل دوربین صدا و سیما به اطلاع افكار عمومی رسیده و سایت استانداری كل خبر را اعلام كرد و عملاً مصاحبه مطبوعاتی شامگاهی را كم تاثیر و ناكام گذاشت.

اما بعد از ظهر وحید جلال زاده استاندار آذربایجان غربی كه امسال كمتر جلسه مصاحبه مطبوعاتی گذاشته، خود در جمع خبرنگاران به ناكامی این جلسه اذعان كرد، چراكه سوالات تكراری خبرنگاران، سوژه های كم اهمیت یا كلیشه ای، رودر رویی، اعلام موضع ها و تحلیل های غلط به جای طرح سوال و كلی اشكالات دیگر باعث شد تا استاندار تاب نیاورد و در قالب خواهش، اما حقیقتی تلخ از خبرنگاران خواست كه قبل از شركت در جلسه اندكی مطالعه كنند و حداقل خبرهای ده روز گذشته استان را بخوانند.

به هر روی شرح حال وبگردی شبانه مسوولان استانداری كه تا بامداد هم ادامه یافته بود منجر به رضایت متقن از رسانه های استان در زمینه سازی برای مهمترین رویداد این هفته آذربایجان غربی نشده بود.

برنای آذربایجان غربی هم بدلیل مشكلات داخلی و فنی كه می توانست به وجود نیاید، موفق به پوشش این مصاحبه مطبوعاتی نشد.

خبرنگاران دوشنبه 4.5 صبح مثل نانواها و اصناف میدان تره بار از خواب بیدار شدند و خود را برای عزیمت به میاندوآب و شركت در افتتاح 4 پروژه مهم عمرانی و صنعتی با حضور رییس جمهور به استانداری رساندند. 

نكته ای كه در این میان جلب توجه می كرد بنری بود كه درست مقابل درب اصلی استانداری نصب شده بود در این بنر كه گویا از سوی جمعی از اصناف و كسبه شهر ارومیه تهیه شده بود از رییس جمهوری اسلامی ایران خواسته شده بود تا به انتظار چندین دهه ای مردم برای انتقال پادگان لشگر64 ارومیه به خارج شهر و گشایش امتداد خیابان امام پایان داده شود.

بنری كه هیچ گاه رییس جمهور آن را ندید و حتی تا ظهر هم در مقابل استانداری دوام نیاورد و برچیده شد.

بنر برچیده شد؛ اما انتظارات مردم همچنان پا برجاست. چراكه طبق مصوبه هیأت دولت در آخرین سفر به این استان مقرر است این پادگان كه قلب ارومیه را به تسخیر خود درآورده و عملاً نفس شهر را گرفته است به خارج از شهر انتقال یابد و مستندات حاكیست دولت تمام مسیر مربوط به خود در این مصوبه را به انجام رسانده و باقی قضایا به نهادهای نیروی های مسلح مربوط است كه چه كار بكنند یا چه كار نكنند.

در بین افكار عمومی شایع شده كه ارتش فضای تجاری دو سوی خیابان داخل پادگان را شرط خروج خود قرار داده كه اگر اینگونه باشد پدیده ای نوظهور خواهد بود هر چند حقیقتاً فضای دو سوی این خیابان صدها میلیارد تومان ارزش تجاری و اقتصادی دارد.

خبرنگاران با مینی بوسی كه از فناوری دهه 50 و 60 شمسی برخوردار بود عازم محل اجرای مراسم در 150 كیلومتر آن سو تر شدند در حالی كه به غیر از خبرنگاران انبوهی از مدیران و مسئولان ضمن تخلیه ارومیه با خودروها و اتوبوسهای امروزی كه برخوردار از همه امكانات رفاهی هستند رهسپار میاندوآب شدند.

مسیر ارومیه تا میاندوآب برای اهل خرد، زشتی و زیبایی ها را توأمان دارد یك سو زمین های حاصل خیزی است كه اغلب زیر كشت خوشه های طلایی گندم رفته اند و یك سوی دیگر جسد مرحوم دریاچه ارومیه، كفن پوش خوابیده و گویا هنوز قرار نیست فاتحه ای برایش خوانده شود.

دیدن این منظره از آسمان تامل برانگیز تر است و امروز دکتر محمود احمدی ن‍ژاد رییس جمهوری اسلامی ایران آن را از هلی كوپتر دید و دلش سوخت.

در این مسیر كشاورزان گهگاه از آبیاری تحت فشار هم استفاده كرده اند. احداث و بهسازی پروژه های راهسازی هم در این مسیر جریان دارد. اما در بخشی از جاده در حال احداث تنها یادمان شهدای دارلك و منطقه كه به یاد شهید بروجردی، مسیح كردستان، ساخته شده، ضمن آنكه غریبانه، قلم خورد و خط خطی شده در معرض تخریب قرار گرفته است.

سه راهی دارلك همچنان نظامی و امنیتی است، نه تعریض می شود و نه نوع نگاه بدان عوض شده است همچنان معبری سخت است كه خودروها با تامل از آن عبور می كنند.

در بخشی از مسیر تعدادی از خبرنگاران تصمیم می گیرند زمانی برای تهیه گزارش به روستای بسطام كه در همین حوالی است بروند و از بیماران جزامی آنجا گزارش های تك و تاثیرگذار تهیه كنند.

بالاخره به میاندوآب می رسیم شهری كه میان زرینه رود و سیمینه رود قرار گرفته است رودهایی كه روزگاری به دریاچه ارومیه می ریختند.

حضور نیروی انتظامی همه جا به چشم می خورد اما تامین امنیت محل مراسم با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، اینجا افسران ارشد سپاه با جدیت و سختگیری به انجام وظایف محوله مشغولند.

به اذعان بسیاری برگزاری مراسم در شهرستانها هیچ وقت در كلاس ملی نمی تواند باشد و عموماً هیچ بخشی اجرایی خالی از اشكال نیست از صندلی های پلاستیكی اجاره ای كثیف گرفته تا سیستم صوتی و تصویری كه بخش هایی از مراسم را نیمه تمام گذاشت پتانسیل تشریفاتی شهرستانها بیش از این نیست.

اما ایستگاه راه آهن میاندوآب در یكی دو ماه گذشته تاریخی ترین دوره زمانی خود را پشت سر گذاشت و خرداد ماه گذشته وقتی علی نیكزاد سرپرست وقت وزارت راه و ترابری سابق به دست اندركاران اولتیماتوم داد تا پروژه را سریعاً به انتها برسانند معلوم بود كه دیگر از آن خبرها نیست و مسوولان مجدانه در تلاشند تا این پروژه ملی را به سرانجام برسانند.

اكنون نیز امیدواری ارومیه ها به قطاردار شدنشان بیشتر شده است و باور می كنند كه قول رئیس جمهورشان در دهه فجر 91 تحقق خواهد یافت.

مراسم رسمی با خیرمقدم وحید جلال زاده استاندار آذربایجان غربی و ارائه گزارش سه وزیر راه و شهرسازی، نیرو و سرپرست وزارت صنایع و معادن در مورد چهار پروژه مورد افتتاح آغاز شد.

استاندار آذربایجان غربی در این مراسم با اشاره به اینکه این استان از پتانسیل ها و توانمندی های خوبی در بخش های مختلف برخوردار است گفت: این توانمندی ها با توجه ویژه دولت و تخصیص اعتبارات لازم شکوفا شده اند و امروز آذربایجان غربی یکی از استان های موفق کشور در حوزه های صنعت، کشاورزی و خدمات است.

وی با تشریح مزیت های استان گفت: آذربایجان غربی با سه میلیون نفر جمعیت جزو یکی از استان های پر جمعیت کشور است که همین امر نیز توجه بیشتر به این استان را می طلبد.

بنا بر گفته های وی آذربایجان غربی همچنین با دارا بودن هشت گمرک و شش بازاچه مرزی رتبه دوم در کشور را به خود اختصاص داده به طوری که توانستیم در سال گذشته میزان صادرات غیر نفتی استان را به 830 میلیون دلار برسانیم.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: در سال گذشته سه میلیون دلار از صادرات سایر استان های کشور نیز از گمرکات استان خارج شده و همچنین شش میلیارد دلار ترانزیت داخلی و خارجی نیز از گمرکات و بازارچه های استان صورت گرفته است.

جلال زاده با اشاره به اینکه آذربایجان غربی دومین استان پر آب کشور است گفت: تا کنون در استان 12 سد به بهره برداری رسیده و 12 سد نیز در حال ساخت و احداث است.

استاندار به اقدامات انجام گرفته در حوزه صنعت استان نیز اشاره کرد و افزود: در استان 2557 واحد صنعتی در حال بهره برداری است که توانسته ظرفیت خوبی را در اشتغال و توسعه و رشد اقتصادی استان ایجاد کند.

وی بخش کشاورزی را نیز از حوزه های تاثیر گذار و مهم استان برشمرد و گفت: با تلاش کشاورزان و روستاییان زحمت کش در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی در کشور رتبه اول را داریم و توانسته ایم در اقدامی جهادی 30 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان را مجهز به آبیاری تحت فشار کنیم.

استاندار آذربایجان غربی در بخش پایانی سخنان خود نیز با اشاره به مكالمات خود در درون هلی كوپتر با رئیس جمهور ، به تشریح آخرین وضعیت دریاچه ارومیه پرداخت و گفت: با توجه به اینکه دریاچه ارومیه مورد عنایت ویژه رییس جمهور قرار دارد توانسته ایم در بخش های انتقال آب از حوزه های دیگر آبریز به دریاچه ارومیه، توسعه آبیاری تحت فشار و در حوزه بارور سازی ابرها اقدامات خوبی انجام دهیم كه نمونه آن استفاده 30 هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان از سیستم آبیاری تحت فشار است.

علی نیكزاد وزیر راه و شهرسازی كه نقش عمده ای در پایان بخشی به انتظار ده ساله میاندوآب ها در قطاردارشدنشان دارد نیز در این مراسم گفت: این فاز از راه آهن مراغه – ارومیه با اعتباری بالغ بر 710 میلیارد ریال، شامل بر، یك ایستگاه اصلی در میاندوآب و یك ایستگاه میانی در ملكان از توابع استان آذربایجان شرقی احداث شده است.

وی افزود: راه‌اندازی خط ریلی بین ایران- تركمنستان- قزاقستان گام موثری در تقویت ارتباط ریلی كشورهای منطقه با چین، روسیه و اروپا است.

نیکزاد اضافه كرد: 600 كیلومتر از این خط ریلی در خاك ایران و تركمنستان، در دست اجرا است که با جدیت اجرای سریع آن را پیگیری می کنیم.

وی ادامه داد: توسعه خط آهن جمهوری اسلامی به كشورهای آسیای میانه و روسیه در دستور کار شبكه ریلی كشور است و رایزنی های لازم نیز با کشورهای منطقه برای اجرای آن انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی به اقدامات انجام گرفته در حوزه توسعه شبکه ریلی کشور نیز اشاره کرد و گفت: در شهرهای مختلف کشور 10 هزار کیلومتر خط آهن در حال بهره برداری است و عملیات اجرایی هفت هزار و 500 كیلومتر خط آهن نیز در راستای توسعه ریلی کشور در حال اجرا است.

نیکزاد از افتتاح 15 هزار کیلومتر راه ارتباطی در کشور در سال جاری خبر داد و گفت: این راه ها شامل خط آهن، آزاد راه، بزرگراه، راه بین شهری و راه های روستایی می باشد.
نامجو وزیر نیروی دولت دهم نیز در این مراسم خطاب به رئیس جمهور گفت: میزان مصرف برق در کشور بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها 10 درصد کاهش یافته است که با همکاری و مشارکت مردم به دست آمده است.

او از برنامه ریزی برای كاهش مصرف به میزان 30درصد در زمینه انرژی برق با انجام بهینه سازی و افزایش بهره وری در بخش كشاورزی، صنعت و عمومی خبر داد و افزود: امید است با مراحل بعدی هدفمندسازی یارانه ها و همكاری مردم به این آرزو برسیم.

وی همچنین با اشاره به كاهش تلفات انرژی برق به میزان 5/16 درصد در سال گذشته گفت: در نظر داریم امسال این میزان را تا 15درصد کاهش دهیم.

نامجو در عین حال از افزایش میزان تولید انرژی های نو به میزان یك هزار مگاوات خبر داد.

وزیر نیرو گفت: برنامه ریزی شده در دولت دهم كشور به دانش فنی احداث نیروگاه های كلاس اف دست یابد.

تحقق این امر، توفیق بزرگی خواهد بود كه به دست نیروهای متخصص داخلی و با فناوری ایرانی در كشور انجام می شود.
 
وی اظهاركرد: در سال گذشته، چهار هزار و 964 مگاوات به ظرفیت برق كشور اضافه شد كه این میزان تولید در یك سال در طول تاریخ انقلاب اسلامی بی نظیر است.

نامجو با اشاره به افزایش ظرفیت تولید برق كشور به 61هزار و 927مگاوات گفت: با دست یابی به این ظرفیت، ایران در سال گذشته رتبه 16جهان در این زمینه را داشت.
 
وی خاطرنشان كرد: در سال گذشته، ایران، 239 میلیون مگاوات ساعت برق تولید كرد كه در اختیار مصرف داخلی و كشورهای همسایه قرار گرفت.

وزیر نیرو اظهاركرد: حداكثر بار در سال گذشته، به میزان 41هزار و 107مگاوات در 21تیر به وقوع پیوست كه در سال جاری بیشترین بار به میزان 41هزار و 14مگاوات در 18تیر بوده كه نسبت به پارسال رشد متوقف شده است.

وی با اشاره به در مدار تولید قرار گرفتن نیروگاه گازی شاهرود در استان سمنان خاطرنشان كرد: با این اقدام مجموع استان هایی كه می توانند در زمینه تولید و صادرات برق مدیریت و علاوه بر تامین نیاز داخل صادرات نیز داشته باشند به 16استان رسید و توانستند چهار هزار مگاوات برق اضافی تولید كنند كه یك هزار مگاوات آن صادر شده و سه هزار مگاوات دیگر به مصرف داخل رسید.

وی از برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت تولید برق تا پنج هزار مگاوات در سال جهاد اقتصادی در كشور خبر داد و گفت: عمده این تولید با بخش خصوصی است كه از محل صندوق توسعه ملی نیز كه دستور ویژه آن صادر شده در این زمینه حمایت خواهد شد.

وزیر نیرو گفت: در زمینه احداث پست ها و خطوط انتقال رغبتی از سوی سرمایه گذاران ایجاد نشده و ما را مجبور می كند از منابع دولتی در این زمینه بهره گیریم اما تلاش می شود در این رابطه سرمایه گذاران خصوصی وارد شوند.

سپس مهدی غضنفری وزیر بازرگانی و سرپرست وزارت صنایع و معادن پشت تریبون قرار گرفت و گفت: ایران در میان 153 كشور تولید كننده سیمان جهان، رتبه نهم را به خود اختصاص داده است.

غضنفری افزود: همچنین جمهوری اسلامی ایران از نظر تولید سیمان در منطقه، رتبه نخست و در آسیا حائز رتبه چهارم است.

وی با اشاره به بهره برداری از كارخانه سیمان آذر آبادگان خوی به ظرفیت یک میلیون تن اظهار کرد: با این افتتاح ظرفیت تولید سیمان در كشور از مرز 72میلیون تن گذشت.

غضنفری خاطر نشان کرد: در سه ماهه اول امسال در کشور 17 میلیون تن سیمان تولید شده است که در مقایسه با سال گذشته بیش از سه میلیون تن رشد نشان می دهد.

وی همچنین میزان صادرات سیمان کشور در سال گذشته را هفت میلیون تن اعلام کرد.

سپس از طریق ویدئو كنفرانس مسوولان مستقر در سیمان آذرآبادگان خوی، نیروگاه سیكل تركیبی ارومیه و واحد تولید واكسن تب برفكی مهاباد توضیحات لازم را دادند و محمود احمدی ن‍ژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران با رمزهای یا مهدی(عج) و یاحسین(ع) دستور آغاز بهره برداری از آنها را صادر كرد.

رییس جمهور آخرین سخنران مراسم بود؛ اما قبل از او گروه مدیحه سرایی رایة الهدی كه با تلفیق موسیقی و مداحی آثار خوبی در موضوعات مذهبی ارائه می كند به روی سن آمد تا برنامه ای اجرا كند ولی سیستم صوتی ناهماهنگ مراسم اجازه این كار را به آنها نداد و این گروه با تلخكامی و در میانه اجرای برنامه خود از سن پایین امده و راهی ارومیه شدند.

محمود احمدی ن‍ژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در این مراسم در دو بخش اقدام به سخنرانی كرد، نخست به بعد فنی و توانمندی اجرایی ایرانی ها در ساخت كشور پرداخت و سپس ابعاد نظری و اندیشه ای اهمیت كار و تلاش برای آبادانی ایران را برای مدیران حاضر در جلسه تشریح كرد.

رییس جمهوری در بخش نخست سخنان خود رییس جمهور استان آذربایجان غربی را قطعه ای درخشان و پرافتخار از هویت، تاریخ و عظمت ملت ایران دانست و گفت: مردم این دیار، هوشمند، ‌مومن، انقلابی و دلداده به پیامبر گرامی اسلام (ص) و اهل بیت مكرم ایشان بوده و بر روی ارزشها و آرمان های الهی انقلاب ایستادگی می‌كنند.

دكتر احمدی نژاد افزود: در طول تاریخ ایران زمین ویژگی های برجسته ای مانند صلابت، ‌ایمان و هوشمندی از مردم خطه آذربایجان غربی به ثبت رسیده است.

رییس جمهور روند پیشرفت و سازندگی استان آذربایجان غربی را پرشتاب دانست و با اشاره به پروژه هایی كه امروز در سطح این استان افتتاح و به بهره برداری رسید، اظهار داشت : مجموعه واكسن سازی روناك از كارخانه‌های بسیار مهم و تاثیرگذار است چرا كه تب برفكی بیماری مهلكی است كه در صورت شیوع، خسارات جبران ناپذیری به دامداران و كشاورزان وارد می كند و با افتتاح این مجموعه دامداری‌های كشور از آسیب این خطر بزرگ در امان خواهند بود.

دكتر احمدی نژاد افزود: آذربایجان غربی از مراكز اصلی دامداری و تولید محصولات دامی است و می تواند به صادر كننده اصلی گوشت و سایر محصولات دامی در منطقه و بخشی از جهان تبدیل شود و تولید واكسن تب برفكی در این استان شرایط مناسب‌تری برای این كار فراهم می سازد.

رییس جمهور در ادامه به پروژه توسعه نیروگاه سیكل تركیبی ارومیه اشاره كرد و گفت: امروز ظرفیت تولید برق در كشور به 67.7 هزار مگاوات در سال رسیده كه 23 هزار مگاوات آن در طول 5-4 سال اخیر ایجاد شده است.

دكتر احمدی نژاد افزود: 8 سال قبل خاموشی‌های روزمره ای در سطح كشور وجود داشت اما امروز با همت دولتمردان و مردم به جایی رسیده ایم كه می توانیم صادر كننده اول برق در منطقه باشیم.

رییس جمهور در ادامه به پروژه كارخانه سیمان خوی اشاره كرد و گفت: با افتتاح این كارخانه یك میلیون تن دیگر به ظرفیت تولید سیمان كشور افزوده شد در حالی كه در سال 84 و 85 بحران سیمان در كشور وجود داشت و كل ظرفیت تولید سیمان كشور 32 میلیون تن بود اما امروز این ظرفیت از مرز 72 میلیون تن عبور كرده است و در سال گذشته 7 میلیون تن سیمان به خارج از كشور صادر شد.

دكتر احمدی نژاد افزود: پروژه های متعددی كه در زمینه تولید سیمان در سطح استان آذربایجان غربی طی سالهای اخیر افتتاح شده می تواند این استان را به یكی از صادركنندگان اصلی سیمان كشور تبدیل كند.

رییس جمهور در ادامه ویژگی های پروژه راه آهن مراغه – میاندوآب را مورد اشاره قرار داد و گفت:‌ گسترش شبكه ارتباطی از پایه های اصلی پیشرفت یك كشور است و در بین سیستم های حمل و نقل، راه آهن به خاطر امنیت بالا و هزینه پایین از ارزش بالایی برخوردار است.

دكتر احمدی نژاد افزود: در سفر استانی به آذربایجان غربی تصمیم گرفته شد كه راه آهن از طریق جنوب دریاچه به شهرستان ارومیه متصل شود و امروز بخش اول آن افتتاح و برنامه ریزی شده است كه در دهه فجر سال آینده قطارهای مسیر تهران و مشهد از میاندوآب عبور كند و در خدمت مردم این خطه قرار بگیرد.

رییس جمهور با اشاره به پروژه های متعددی كه در سطح استان آذربایجان غربی در دست احداث قرار دارد، تغییر شیوه آبیاری را از نیازهای فوری استان دانست و گفت: مصرف آب بخصوص در بخش كشاورزی از بازدهی پایینی برخوردار است كه اگر شیوه آبیاری عوض شود بازدهی آب سه برابر خواهد شد و چنانچه از شیوه‌های جدیدتری استفاده شود، بازده آب به 10 برابر افزایش خواهد یافت.

دكتر احمدی نژاد رقم 30 هزار هكتاری اراضی كشاورزی تحت پوشش آبیاری تحت فشار را برای آذربایجان غربی ناكافی دانست و گفت: كشاورزان استان آذربایجان غربی هر مقدار كه برای تغییر شیوه های آبیاری زمین های كشاورزی خود تلاش كنند دولت آمادگی دارد از آن حمایت كرده و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار این كشاورزان قرار دهد و رقم فوق باید به بیش از 70 تا 80 هزار هكتار برسد.
 
رییس جمهور در ادامه خاطر نشان كرد: با تغییر شیوه های آبیاری و استفاده بهینه از آب بخصوص در زمینه كشاورزی استان می توان با ذخیره كردن آب، دریاچه زیبای ارومیه كه منشاء حیات منطقه است را احیاء كرد.

رییس جمهور در بخش دوم از سخنرانی خود گفت: همه شیاطین عالم جمع شده اند تا مانع تحقق هدف ملت ایران و بر افراشتن پرچ توحید و عدالت از ایران باشند، لذا باید همه مراقب باشند كه هیچ كس در زمین شیطان بازی نكند.

دکتر احمدی نژاد اظهار كرد: هر كس خواسته یا ناخواسته و به هر دلیلی در مسیر پیشرفت و ساختن ایران اسلامی خللی ایجاد كند بی تردید در خدمت شیاطین و دشمنان ملت ایران قرار دارد.

رییس جمهور با اشاره به اینكه در كشورمان هیچ مشكلی وجود ندارد اما دشمنان و بدخواهان به زور می‌خواهند برای كشور مشكل ایجاد كنند كه باید در مقابل آن هوشیار بود، تصریح كرد: اگر 75 میلیون انسان مومن، پاك، دلسوز و معتقد به آرمانهای الهی انقلاب دست در دست یكدیگر حركت كنند، خواهیم توانست همه معادلات جهانی را به نفع توحید و عدالت اصلاح كنیم.

وی ساختن ایران را از بزرگترین عبادت ها دانست و گفت: امروز ایران در كانون توجه جهانیان قرار دارد چرا كه تمام خطوط مقاومت را شیاطین و جبهه استكبار در هم شكسته اند و ملت ایران تنها نقطه امید باقی مانده برای بشریت است.

رییس جمهور ادامه داد: تنها ملتی كه می تواند فرهنگ جایگزین و زندگی سعادتمند را به ملت ها عرضه كند، ایران و انقلاب عظیم اسلامی است.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه هر فرهنگ و ملتی برای ماندگاری و اثر گذار بودن، نیازمند ارائه نمونه عینی و عملی برای زندگی سعادتمند می باشد، خاطر نشان كرد: ملت ایران برای ماندگاری و اثرگذاری خود باید در صحنه عمل نشان دهد كه می تواند پیشرفت، ‌رفاه، سعادت، كمال و آزادگی را به ملت ها عرضه كرده و در عرصه های علمی، صنعتی و كشاورزی قله های پیشرفت را فتح كند.

رییس جمهور گفت: انقلاب و مكتب ملت ایران از این شایستگی و توان برخوردار است كه ایران را بسازد و به عنوان الگوی عینی و متعالی در برابر بشریت قرار دهد.

دكتر احمدی نژاد خاطر نشان كرد: دشمنان نمی خواهند اراده و توان ملت ایران در صحنه عمل خود را نشان دهد و نگران اثبات توانایی ملت ایران برای ساختن جامعه‌ای متعالی مبتنی بر اندیشه توحیدی و عدالت محوری هستند بنابراین از این موضوع به شدت هراس دارند.

رییس جمهور اضافه كرد: اگر دلایل بازیهای سیاسی و تبلیغاتی و طراحی های پیچیده و فشارهای گوناگون دشمنان ریشه یابی شود این نتیجه حاصل خواهد شد كه هدف اصلی تمامی اقدامات آنان این است كه ملت ایران به قله های پیشرفت و عزت دست پیدا نكند.

وی ساختن و آبادانی ایران و حل مشكلات موجود را ماموریتی تاریخی،‌ مكتبی و انقلابی دانست و گفت: ملتی كه پیرو پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) باشد و اراده كند پرچم توحید و عدالت را برافرازد این شایستگی را دارد كه قله های پیشرفت را فتح كند از این رو وجود فقر، عقب افتادگی، عدم برخورداری از عمران و آبادانی، تبعیض و فاصله طبقاتی و برخی بداخلاقی‌ها و بی تقوایی ها در ایران زمین عیب محسوب می شود.

رییس جمهور با تاكید بر اینكه ‌ایران باید در همه زمینه ها در بالاترین سطح پیشرفت و عزت قرار داشته باشد، گفت: آحاد ملت ایران به واسطه ایمان و عشق به عدالت و آزادگی باید در مسیر ساختن ایران و رفع مشكلات همت كنند و در این مسیر باید هر كس وظیفه خود را به درستی و با دقت و برای رضای خدا انجام دهد.

رییس جمهور با بیان اینكه فرصت خدمتگزاری یك هدیه الهی است، اظهار داشت: مسئولیت ها و سمت ها برای کسی ماندنی نیست و تنها خدمتگزاری به مردم است که انسان را تعالی می بخشد.

وی اظهار کرد: برخی عناوین مدیریتی به خودی خود هیچ ارزش و اعتباری ندارند بنابراین عزت حقیقی یك فرد مسئول در تلاش برای خدمت به مردم است.

دكتر احمدی نژاد گفت: ‌امروز فرصت خدمت و ساختن كشور برای همه فراهم است، هر كس دلسوز كشور، ملت و انقلاب و آرمانهای الهی آن است باید از تمام همت خود برای ساختن ایران استفاده كند.

رییس جمهور با بیان اینكه ملت ایران در سخت ترین شرایط به بالاترین دستاوردها در عرصه های مختلف دست یافته است، اظهار كرد: دشمنان با استفاده از روشهای گوناگون از جمله تحریم و اعمال فشار سعی كردند تا مانع از پیشرفت ملت ایران شوند و امروز وقتی می بینند با وجود تمامی طراحی های آنان دستاوردهای عظیمی در ایران به دست آمده است از این مسئله هراسانند كه اگر مانع تراشی آنان نباشد، ایران به چه جایگاه عظیمی می توانست دست پیدا كند.

دكتر احمدی نژاد با تاكید بر لزوم وحدت و همدلی برای ساختن ایران گفت: اگر همه با هم باشیم دست خدا هم بالای سرمان قرار خواهد گرفت و در این صورت سرعت پیشرفت چندین برابر خواهد شد.

با پایان سخنرانی رئیس جمهور مراسم نیز خاتمه یافت اما حاشیه های انتهای مراسم نیز در نوع خود جالب توجه بود.

مثلا" در گرمای بالای هوا تمامی حاضران در مراسم زیر آفتاب سوزان یك مسیر طولانی را برای رسیدن به خودروهای خود پیاده طی كردند.

در میانه راه برگشت خبرنگاران در سه راهی دارلك، علی اصغر شادجو مسئول روابط عمومی و بین الملل استانداری آذربایجان غربی كه تا چندی پیش خبرنگار بود و تلاش می كند پیوندش با این صنف را حفظ كند به نشانه همدردی در مینی بوس خبرنگاران نشست.