به گزارش خبرگزاری برنا، حجت الاسلام و المسلمین سید رضی موسوی شكوری، امام جمعه خوی امروز در جلسه تجلیل از خبرنگاران این شهر انعكاس صحیح انقلاب ها و مبارزات حق طلبانه مردم، فعالیت گروه ها و احزاب، عملكرد مسوولان جامعه، انتقال خواسته و مشكلات مردم، ثبت حوادث جنگ ها را از جمله حوزه های پرمخاطره خبرنگار برشمرد كه می تواند با بردباری و سعه صدر مدیریت شود.

حجت الاسلام شكوری در عین حال تأكید كرد: بیشترین آسیب هایی كه متوجه خبرنگاران خدوم می شود معمولاً در حوزه های یاد شده اتفاق می افتد كه بعضا به بی مهری و آسیب خبرنگار ختم می شود.

وی معیار سنجش موفقیت خبرنگار را تحلیل صحیح او از واقعیات جامعه ارزیابی كرد و گفت: داشتن تخصص لازم در حرفه خبرنگاری، شناخت عمیق از جریان ها و مسائل سیاسی حاكم بر جامعه، قدرت تحلیل حوادث و رویدادها از معیارهای سنجش و رموز موفقیت خبرنگاران به شمار می رود.

امام جمعه خوی با تأكید بر رعایت خطوط قرمز و مصالح عمومی جامعه در مطبوعات خاطر نشان كرد: خبرنگاران و صاحبان جراید باید با استقلال فكر و اندیشه، صداقت در گفتار و مواضع، اجتناب از افراط و تفریط، بالا بردن سطح مطالعات علمی، دارا بودن بر روحیه تعاون و اعتقاد به مشاوره و همچنین تحمل بی مهری ها درجهت تلطیف فضای عمومی جامعه گام بردارند.

وی موج سواری را از آسیب های جدی مطبوعات و اصحاب رسانه دانست و اذعان داشت: سطح نگری و ساده اندیشی، تأثیر پذیری از فشارها و تهدیدات، مطرح ساختن مسایل جناحی و پیش داوری از آسیب های عرصه خبرنویسی است كه لازم است خبرنگاران با آینده نگری و بررسی پشت صحنه حوادث، در مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی موضع گیری جامع و پخته داشته باشند.

نایب رییس مركز مدیریت حوزه های علمیه از خبرنگاران درخواست كرد: با حفظ قداست قلم و پای بندی به منافع عمومی جامعه از تجسس و ورود به حریم خصوصی اشخاص، مقدم داشتن اغراض صنفی بر مصالح عمومی، غلط نویسی و تحلیل های آبكی، سانسور و تحریف قلب حقایق و همچنین سرقت آثار دیگران جدا پرهیز كنند.

وی در ادامه دارا بودن بر تقوای سیاسی و پرهیز از افراط و تفریط را از رسالت های خبرنگاران عنوان كرد و گفت: خبرنگاران، صاحبان جراید و اصحاب رسانه با پای بندی به محاسن و مكارم اخلاقی، تعهد در بیان واقعیت ها، رعایت انصاف و عدالت، پای بندی به منافع و مصالح عمومی، رعایت بی طرفی در انعكاس اخبار و حقایق، داشتن روحیه نقد پذیری، امانت داری و راز نگهداری می توانند نقش بسزایی در تلطیف فضای عمومی جامعه ایفا كنند.

رییس حوزه های علمیه خوی در پایان از تلاش و فعالیت های خالصانه و شبانه روزی خبرنگاران، روزنامه نگاران و نویسندگان جامعه كه در بالا بردن سطح آگاهی های عمومی مردم و خنثی كردن توطئه های استكبار نقش اساسی ایفا می كنند قدردانی كرد.