به گزارش خبرگزاری برنا از آذربایجان غربی، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی که در سالن اجتماعات شرکت توزیع نیروی برق استان در ارومیه برگزار شد گفت: با روی کار آمدن دولت نهم و دهم گفتمان انقلاب تقویت شده و این مهمترین شاخصه دولت های آقای دکتر احمدی نژاد است.

دکتر لطف الله فروزنده افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردمی است که در 30 سال گذشته، هر ساله یک انتخابات بصورت متوسط در آن برگزار شده و جهت گیری های آن نیز در جهت رشد و سعادت دنیوی و اخروی افراد بوده است.

وی ادامه داد: به برکت انقلاب اسلامی در کشور فضای مودت و معنویت و عدالت حاکم است و همین موضوع نیز زمینه پیشرفت کشور را فراهم کرده است.

وی گفت: بیداری اسلامی به وجود آمده در کشور های مسلمان منطقه و کشور های آفریقایی نشان دهنده تاثیر گفتمان انقلاب در این کشور ها است .

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور افزود: همه ما وظیفه داریم نسبت به ترویج گفتمان انقلاب که مهمترین شاخصه آن استکبار ستیزی است اقدام کنیم .

دکتر فروزنده خدامحوری در زندگی انسان، برقرای عدالت در جامعه و فراهم کردن زندگی همراه با توسعه و برابری را ازشاخصه های مهم گفتمان انقلاب برشمرد و گفت: به این دلیل که گفتمان انقلاب فطرت بشری را هدف قرار داده مورد استقبال مردم جهان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه دکتر احمدی نژاد با روحیه بسیجی، عدالت محوری، کاهش شکاف طبقاتی، ساده زیستی و استکبار ستیزی وارد عرصه شده است گفت: بازگشت به گفتمان انقلاب سبب شد مردم با آرای 25 میلیونی دوباره به این دولت رای بدهند و در حماسه 9 دی و 22 بهمن به عنوان پشتوانه محکم از این گفتمان دفاع کرده و مشت محکمی بر دهان سران فتنه گران بزنند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور با اشاره به اینکه در بحث هسته ای و مقابله با تهدیدها دولت با جدیت در برابر استکبار ایستاده است خاطرنشان کرد: دشمن با این تحریم ها نه تنها هیچ ضربه ای به نظام وارد نکرد بلکه امروز بسیاری از سرمایه گذاران غربی نسبت به سیاست های انقباظی غرب معترض هستند.

وی دولت نهم و دهم را دولت کارهای بزرگ معرفی کرد و اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها، طرح مسکن مهر، توسعه آموزش عالی و مراکز بهداشتی در روستاها، اجرای طرح بنگاه های اقتصادی کار آفرین و زود بازده را از جمله این اقدامات برشمرد.

وی با اشاره به اینکه نرخ رشد و تولید علم در کشور 12 درصد بوده است خاطرنشان کرد: این مهم به برکت گفتمان انقلاب به وجود آمده که وظیفه همه ما این است که مسیر این گفتمان را در نظام اداری نهادینه کنیم که اصلاح نظام اداری یکی از ملزومات آن است.

فروزنده معرفی مدل مدیریت مبتنی بر گفتمان انقلاب را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: اعتقاد به خدا و احکام الهی، مدیریت مبتنی بر اخلاق و رفتار اسلامی، در نظر گرفتن منافع مردم بجای منافع اشخاص و خداترسی از مهمترین شاخصه های این نوع مدیریت است .

وی افزود: اساس نظام جمهوری اسلامی ایران با یک نظام سازمانی چابک و ارزش محور محقق می شود و باید نسبت به اصلاح این سیستم اداری اقدام شود تا منابع کشور هدر نرود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور همچنین به تشریح سیاست های کلی نظام ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، 10 برنامه تحول اداری و شاخص های تحقق جهاد اقتصادی و همچنین شرایط ایجاد دولت الکترونیک در کشور پرداخت.

وی گفت: شاخص های اساسی و كلی سند تحول اداری پس از تدوین نهایی، مجددأ به استانداری ها ارسال و در اختیار معاونان توسعه مدیریت و سرمایه انسانی استانداران قرار خواهد گرفت.

وی با تشریح برنامه های سند تحول در 10 قالب ادامه داد: این برنامه ها كه در چارچوب قانون مدیریت كشوری، شاخص های سند تحول را مشخص كرده است، توسط معاونت توسعه اجرا و به منظور رفع ابهامات و تبیین موضوعات در اختیار استانداری ها قرار گرفته است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور به ضرورت اصلاح نظام اداری اشاره و اضافه كرد: نكته مهم، اجرای این اصلاحات در زمان انجام فعالیت های اداری بوده و لازمه این امر آموزش و توجیه كاركنان دولت برای انجام اصلاحات است.

وی آماده كردن زیرساخت های تغییر را پیش زمینه الكترونیكی كردن دولت و انجام اصلاحات در نظام اداری دانست و گفت: در صورت آماده سازی زیر ساخت ها تا 2 سال آینده اتفاق مهمی در نظام اداری كشور خواهد افتاد.

فروزنده یكی از مهمترین برنامه های 10 برنامه سند تحول اداری را ساماندهی نیرو در دستگاه های اجرایی دانست و گفت: محور اصلی این برنامه شناسایی نیروهای دستگاه هایی است كه با تراكم نیروی انسانی مواجه اند و انتقال آنها به دستگاههایی كه دارای كمبود نیرو هستند، همچنین تامین نیروهای مناطق محروم و استان های جدید است.

وی با اشاره به اینكه توجه به نظام آموزشی كاركنان اولویت بعدی سند تحول اداری است گفت: با توافق صورت گرفته با وزارت علوم، اعتبار آموزشی آموزش های ضمن خدمت كارمندان دولت تعیین و در آینده ابلاغ خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور با بیان اینكه در آینده ای نزدیك دوره های آموزشی مدیریت نیز به دستگاه ها ابلاغ خواهد شد افزود: هدف از برگزاری این دوره ها كسب مهارت، دانش و بینش كاربردی برای تأثیر گذاری هر چه بیشتر آموزش های مدیریتی است.

فروزنده واگذاری خدمات ارایه شده به دفاتر پیشخوان الكترونیك را برنامه ویژه دولت در اجرای سند تحول اعلام كرد.

وی اظهار داشت: مدیران استانی باید با بررسی و راه اندازی این دفاتر در دو بخش شهری و روستایی، دفاتر فعال و غیر فعال محل خدمت خود را مشخص كنند.

وی با اشاره به اینكه در پرتال مردم به آدرس www. iranmardom.ir هزار و 400 خدمتی كه توسط دولت ارایه می شود با ذكر محل و نحوه ارایه خدمات قابل دریافت است گفت: هدف از این اقدامات افزایش سلامت نظام اداری و كسب رضایت ارباب رجوع ها است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور با بیان اینكه برای اجرای بهینه طرح پیشخوان دولت 18 هزار دفتر با تفكیك هشت هزار دفتر شهری و 10 هزار دفتر روستایی در سال 1389 هدف گزاری شده بود كه راه اندازی گردید گفت: برای ارتقای خدمات دفاتر شهری كارگروهی در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای برنامه ریزی برای آمایش سرزمینی این دفاتر تشكیل شده تا تعداد،‌ محل و نوع خدمت لازم برای ارایه، احصا و واگذار شود.

فروزنده با بیان اینكه در حال حاضر تنها هفت تا هشت نوع خدمت در مراكز پیشخوان روستایی به مردم ارایه می شود اظهار داشت: با حمایت دولت این تعداد به 20 خدمت افزایش خواهد یافت.

فروزنده با بیان این كه هیچگونه امتیازی برای گرفتن مجوز تأسیس دفتر پیشخوان به فرد یا گروه خاصی تعلق نمی گیرد گفت: كارگروههای استانی براساس ضوابط و مقررات ابلاغ شده اقدام به بررسی تقاضا ها و صدور مجوز به افراد دارای صلاحیت می کنند.
 
معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور با اشاره به اینكه در حال حاضر با راه اندازی اینترنت درون سازمانی تمام مكاتبات وزارتخانه ها و مجموعه دولت به صورت اتوماسیون اداری انجام می شود گفت: در برخی استان ها نیز سیستم مكاتبات از طریق الكترونیك انجام می شود.

وی همچنین تمركز زدایی را یكی دیگر از اصول سند تحول اداری دانست و افزود: پیش نویس اختیاراتی كه باید در این طرح به استانداران واگذار شود در شورای عالی اداری احصا و پس از تصویب نهایی در اختیار استانداران قرار خواهد گرفت.

فروزنده با بیان اینكه تبدیل وضعیت نیروها، به كارگیری نیروهای مازاد در بخش های خصوصی و صرف اضافه درآمد حاصل از ساماندهی فضاهای اداری در حیطه اختیارات استانداران قرار خواهد گرفت و گفت: این اقدامات باعث صرف امكانات در استان ها شده و مقدمات تمركز زدایی از ستاد ملی را فراهم می كند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی جمهور یكی از اصول زیربنایی تحول و اصلاح ساختار اداری را ثبات نظام مدیریت حرفه ای دانست و ادامه داد: رعایت ضوابط نظام انتصاب و ارتقا باعث ثبات نظام مدیریت حرفه ای شده و ارتقای بهره وی را به دنبال خواهد داشت.