سرویس استان‌های برنا/مهدی کاظم زاده

واگذاری مسوولیت بازار سیب کشور به آذربایجان غربی مسوولیتی بسیار سنگین است که پیش بینی و بررسی میزان سیب موجود در باغات آذربایجان غربی و مناطق کاشت سیب، مسوولان استان را برای چندمین بار در ماه های اخیر دور هم جمع کرد تا درباره وضعیت تولید سیب در کشور و به ویژه منطقه که از اواخر همین ماه اولین جعبه های سیب به بازار عرضه می شود، بحث و تبادل نظر كنند.

این جلسه سه دستور کار داشت که طی آن اوضاع بازار پیش روی سیب، وضعیت توزیع گاز مایع و بازار سیمان استان را بررسی شد در این جلسه اکثر دستگاههای متولی بازار سیب، از جمله سازمانهای جهاد کشاورزی و بازرگانی (صنعت، معدن و تجارت) حضور داشتند و در ابتدا به مسائل موجود در بحث تولید، توزیع و انبار کردن این محصول استراتژیك استان در سردخانه ها پرداختند.

در ابتدای جلسه، پس از سخنان اولیه غلامرضا دیزج نژاد، معاون برنامه ریزی استاندار و جعفرصادق اسکندری، رییس سازمان بازرگانی (صنعت، معدن و تجارت) مختاری، معاون جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اعلام اینکه با وجود حضور ریزگردهای عربی در استان، شاهد کاهش باروری درخت های سیب مناطق مختلف استان بودیم گفت: در مناطقی که غلظت ریزگردها زیاد بود، خسارت باردهی نیز آمار بالایی را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه در میز سیب استان شرایط حاكم باید شهرستان به شهرستان بررسی شود، اظهار كرد: برای مدیریت بهتر این میز که در ماه های آینده محصولات آن وارد بازار خواهد شد، باید شهرستانها را با دقت بررسی کرد.

مختاری با طرح مساله دیگری در حوزه تولیدات سیب استان، به عمر مفید درخت های سیب با نژادهای مختلف اشاره کرد و گفت: متوسط عمر بهینه درخت های سیب که از استاندارد تولید برخوردار باشند، حدود 45 سال است.

معاون سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: برای جایگزینی درخت های پیر با درخت های جدید، باید نیازها و بازارهای مصرف جهانی را در ارقام سیب در نظر گرفت.

این مقام مسوول، مشکل دیگر باغات کشت سیب را عدم تجمیع اراضی دانست و گفت: در این حالت توسعه آبیاری مدرن و قطره ای در این باغات برای صرفه جویی در مصرف آب و افزایش محصول با مشکل برخورد خواهد کرد.

در ادامه، معاون برنامه ریزی استاندارآذربایجان غربی با تاکید بر اینکه باید در کاشت ارقام درخت سیب به جایگاه مشتری و بازارهای جهانی توجه کرد، افزود: باید مطالعات علمی تری برای حمایت و پوشش کاشت درخت های نوپا انجام داد.

دیزج نژاد به بی رقیب بودن واحد های تبدیلی صنایع غذایی از جمله تولید کنسانتره سیب در بازارهای جهانی تا چند سال قبل اشاره کرد و گفت: چین تا ده سال قبل در زمینه محصول سیب و صنایع تبدیلی آنحرفی برای گفتن نداشت ولی اکنون پس از برنامه ریزی ده ساله تولیدات سیب خود را افزایش داد و کنسانتره آن را با قیمت ارزان در اختیار بازارهای جهانی قرار داد.

وی افزود: این شرایط می طلبد تا با برنامه ریزی مناسب و توانمندسازی بخش خصوصی به تولید سیب استان و صنایع تبدیلی کمک کرد تا بازارهای جهانی را از دست ندهند.

دیزج نژاد همچنین از جهادکشاورزی هم خواست تا برای استفاده از منابع مالی ارزی صندوق توسعه ملی برای حمایت از تولیدات بخش کشاورزی، ظرفیت سازی و برنامه ریزی مناسب را انجام داده و گزارش آن را ارایه دهد.

* توزیع کالابرگ، راه حل جلوگیری از نابسامانی بازار گاز مایع است

مشکلات تهیه و توزیع گاز مایع در استان نیز موضوع دیگر مطرح شده در این جلسه بود که با توجه به جذب بیش از میزان نیاز استان و با وجود افزایش میزان توزیع این سوخت از 23500 تن به 25500 تن، نارسایی در سیستم توزیع و استفاده در مصارف غیرقانونی از جمله سوخت گاز مایع خودروها و بویژه تاکسی ها عمده عامل تماس مردم با تلفن 124 سازمان بازرگانی در مورد نابسامانی وضعیت توزیع گاز مایع در استان بوده است.

این درحالی است که در پنج ماهه نخست امسال متوسط مصرف گاز مایع کشور 12 درصد کاهش داشته است، در همین مدت زمان در آذربایجان غربی شاهد رشد 8.2 درصدی بوده ایم که به نظر می رسد علت عمده این افزایش، نابسامانی در سیستم توزیع این سوخت باشد.

مدیرکل پالایش و پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه (شمال استان) تنها راه حل این موضوع را که بیشتر گریبان گیر ارومیه ای هاست، توزیع سیلندرهای گاز مایع با کالا برگ دانست و گفت: تابحال انجمن صنفی توزیع کنندگان گاز مایع مانع اجرای این شیوه در منطقه شده است.

توفیقی با اشاره به اینکه قیمت هر کیلو گاز مایع برای مصارف حمل و نقل در جایگاهها 5400 ریال و برای مصارف خانگی توزیعی با سیلندرها 1800 ریال است، تاکید کرد: این موضوع عمده عامل گرایش تاکسی داران به استفاده غیر مجاز از گاز مایع خانگی است که به خوبی از کاهش فروش جایگاههای گاز مایع از 18 تن در روز به 6 تن در روز نیز می توان متوجه شد که برخورد قاطع با متخلفان را می طلبد.

وی ادامه داد: از 1600 دستگاه تاکسی فقط حدود 600 تاکسی از جایگاه توزیع گاز مایع تاکسیرانی سوختگیری می کنند که برای جلوگیری از سوق یافتن تاکسیرانان به سوختگیری غیر قانونی، باید از شیوه توزیع کالابرگ استفاده کرد که با توجه به توزیع بیش از دویست و هفتاد هزار نفری کالابرگ نفت سفید که همان مصرف کنندگان گاز مایع هستند، جامعه هدف مشخص بوده و مشکلی در زمینه شناسایی مصرف کننده گاز مایع برای توزیع کالابرگ را نداریم.

معاون استاندار آذربایجان غربی هم با تاکید بر تنظیم بازار استان و تعدیل قیمتها افزود: باید درسیستم توزیع نظم وساماندهی صورت گیرد چرخه تولید وعرضه به خوبی حفظ شود تا مردم با مشکلات مواجه نشوند.

* تولید سیمان در استان بیش از 140 درصد افزایش داشته است

موضوع بازار سیمان استان نیز آخرین بحث ستاد تنظیم بازار استان بود که مدیرعامل کارخانه سیمان ارومیه و عضو ستاد توزیع سیمان استان، با ارایه آماری از تولیدات سیمان آذربایجان غربی، به افزایش تولید سیمان از حدود پانصد هزار تن به بیش از یکصد و بیست و هفت هزار تن اشاره کرد و گفت: نسبت به سال گذشته با افزایش بیش از 140 درصدی تولید سیمان در استان روبرو هستیم که علاوه بر تامین بازارهای داخل استان و تنظیم بازارهای چند استان دیگر، شاهد صادرات این محصول به خارج از کشور هستیم.

تاروردی با اشاره به توزیع حدود یک میلیون و یکصد و شصت هزار تن سیمان در پنج ماهه نخست امسال از کارخانجات تولید سیمان استان، افزود: از این میزان، 690 هزار تن در داخل استان توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 73 درصد رشد توزیع استانی و 229 درصد رشد صادرات سیمان را شاهد بوده ایم.

رییس سازمان بازرگانی (صنعت، معدن و تجارت) استان هم با تاکید بر اینکه باید از فرصت مرزی بودن استان برای صادرات این محصول به خارج از کشور بخوبی استفاده کرد، افزود: صادرات سیمان از این استان توجیه اقتصادی بسیار بیشتری نسبت به صادرات این محصول از استانهای مرکزی ایران دارد.

جعفرصادق اسکندری با انتقاد از کارخانجات تولید سیمان برخی استانها که اقدام به صادرات محصولات خود می کنند و باید آذربایجان غربی بازار آن استانها را تنظیم کند، اظهار داشت: این موجب کاهش میزان صادرات ما به خارج از کشور می شود که ما نباید تاوان بی تدبیری دیگر استانها را پرداخت کنیم.

وی همچنین به سهم ویژه طرح های عمرانی و مسکن مهر استان اشاره کرد و گفت:برای جلوگیری از اتلاف زمان و سرعت گرفتن این پروژه ها، سیمان مورد نیاز، خارج از نوبت اختصاص می یابد.

معاون عمرانی استاندار هم با قدردانی از تلاش های خوب بازرگانی و کارخانجات سیمان آذربایجان غربی در تنظیم مناسب بازار استان، رشد میزان مصرف سیمان در استان را مثبت ارزیابی کرد وافزود: این افزایش نشان از رشد میزان ساخت و ساز و عمران استان است.

دیزج نژاد با اشاره اینکه با افزایش میزان صادرات سیمان از استان، این محصول بعنوان یک وزنه اقتصادی مطلوب برای آذربایجان غربی محسوب می شود، بر استفاده مناسب از این ظرفیت با افتتاح فازهای بعدی کارخانجات سیمان استانتاکید کرد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر سیاست دولت بر عدم دخالت در تولید و توزیع در بازارها افزود: دولت فقط نقش ساماندهی چرخه عرضه و تقاضا را برعهده داشته و مدیریت می کند.

در پایان اسکندری با اشاره به نظارت مستمر بر بازارهای استان، افزود: طی بازرسی های به عمل آمده از واحدهای صنفی در ماه رمضان، 2217پرونده با2419عنوان تخلف تشکیل شده است.