به گزارش خبرگزاری برنا از وب سایت استانداری آذربایجان غربی، واصیف طالب اف رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان در نشست همکاری های مشترک جمهوری خودمختار نخجوان و آذربایجان غربی که در استانداری ترتیب یافت، گفت: آذربایجان غربی در بخش‌های مختلف صنعتی، عمرانی و كشاورزی از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های زیادی برخوردار است كه ما به دنبال بهره‌مندی بیشتر از این ظرفیت‌ها هستیم.

وی به روابط خوب جمهوری خودمختار نخجوان با آذربایجان غربی در زمینه کشاورزی اشاره و از هیأت کشاورزی آذربایجان غربی برای سفر به جمهوری خودمختار نخجوان جهت بررسی ظرفیت های دو منطقه دعوت کرد.

واصیف طالب اف افزود: درصدد گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران هستیم که با رفت و آمد هیأت های دو طرف، از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های یکدیگر بیشتر مطلع می‌شویم.

وی با اشاره به همکاری جمهوری خود مختار نخجوان با آذربایجان غربی در هفت حوزه، افزود: در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی، گردشگری، آموزش عالی و محیط زیست همكاری های مشتركی داریم که امیدواریم با امضای این تفاهم نامه، این همکاری ها در بخش های دیگر هم گسترش یابد.

رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان با تشکر از دعوت استاندار آذربایجان غربی برای حضور در ارومیه، آغاز روابط اقتصادی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان را از سال 1992 میلادی عنوان کرد و افزود: از سال 1992 تاکنون دو تفاهم نامه همکاری بین جمهور خودمختار نخجوان و آذربایجان غربی به امضا رسیده که تمامی آنها به مرحله اجرا در آمده اند.

طالب اف خاطر نشان كرد: در این سفر سومین تفاهم نامه همکاری بین دو منطقه به امضا خواهد رسید.

در پایان این نشست، تفاهم نامه همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی در 11 بند به امضای استاندار آذربایجان غربی و رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان رسید.

رونق بیشتر گذرگاه بین‌المللی پلدشت – شاه تختی، افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو منطقه، توسعه همكاری‌ها در بخش‌های كشاورزی، حمل و نقل، گردشگری، مدیریت شهری، ایجاد ارتباط همكاری‌های ورزشی، علمی، فرهنگی و هنری و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی از مهمترین بخش‌های این تفاهم نامه است.