به گزارش برنا آذربایجان غربی، آیت الله محمد صادق نجمی، امام جمعه سابق شهرستان خوی و نماینده آذربایجان غربی در دور دوم و آذربایجان شرقی در دور سوم مجلس خبرگان رهبری، بر اثر عارضه قلبی در در بیمارستان پیامبران تهران بستری بود،  دارفانی را وداع گفت و به دیار معبود شتافت.

آیت الله محمد صادق نجمی در سال 1315 در روستای هریس از توابع استان آذربایجان شرقی متولد شد. پدر ایشان حاج میرزا احمد شرفخانه ای و مادرش منسوب به خانواده حضرت آیت الله حجت می باشد. در سال 1332 برای تکمیل تحصیلات خود وارد حوزه علمیه قم شده و به مدت بیست و هشت سال علوم متداول در حوزه علمیه را نزد اساتید و مراجع بزرگی مانند حضرات آیات محقق داماد، حاج شیخ مرتضی حائری و گلپایگانی فرا گرفت. از دیگر اساتید وی حضرات آیات مشکینی، سلطانی طباطبائی بود.

وی از دهه 50 شمسی به صورت جدی تحقیق و مطالعه در زمینه علوم حدیث و تاریخ را آغاز نمود که با تشویق و راهنمایی های مرحوم علامه امینی و علامه عسگری کتاب ارزشمند «سیری در صحیحین» را تالیف نمود.

از دیگر تالیفات وی «سخنان حسین بن علی از مدینه تا کربلا»،«تاریخ حرم ائمه بقیع»،«یک مناظره علمی» و دهها کتاب دیگر بود که اغلب تالیفات او به زبانهای انگلیسی، عربی، اردو و سایر زبانهای دنیا منتشر شد.

وی همچنین با اجازه حضرت آیت الله خوئی و علامه عسگری کتابهای «البیان»، «عایشه در دوران علی» و «عبدالله بن سبا» را با همکاری استاد هاشم هریسی به زبان فارسی ترجمه کرد.

آیت الله نجمی در سال 1360 به دستور حضرت امام خمینی ( ره ) به امامت جمعه شهرستان خوی منصوب و در مدت بیست سال، علاوه بر ایفای وظیفه امامت جمعه و حل مشکلات اجتماعی و پاسخگوئی به نیازهای مردم، در همان سال اول ساختمان مدرسه علوم دینی این شهر را تکمیل و حوزه علمیه را سروسامان بخشید. بنابر وظیفه اسلامی حضور گسترده ای در جبهه های جنگ داشت که علاوه بر پشتیبانی مادی و معنوی فراوان، از افتخارات وی جانبازی و قطع نخاع شدن فرزندشان در عملیات والفجر 8 است.

یکی دیگر از فعالیت های وی، تاسیس موسسه حمایت از بیماران کلیوی و ایجاد موسسه توان بخشی مادر است که توانسته است یکصد و ده نفر از زنان و دختران عقب مانده ذهنی از سراسر استان را بازپروری نماید.از دیگر خدمات اجتماعی او تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1364 و ریاست آن تا سال 1380 بود.