به گزارش خبرگزاری برنا از آذربایجان غربی، جلال زاده استاندار آذربایجان غربی صبح امروز در دیدار با علی تولگا کایا سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در ارومیه با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل بالای همكاری میان دو منطقه اظهار كرد: هیچ مانعی برای توسعه روابط فی مابین وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به اشتراکات فرهنگی، مذهبی و تاریخی میان مردم دو کشور گفت: تهران و آنکارا برای توسعه روابط مصمم هستند و امروز شاهد روند رو به رشد روابط بین دو كشور هستیم.

استاندار آذربایجان غربی نقش موثر آذربایجان غربی در توسعه روابط میان دو کشور را یادآور شد و گفت: برگزاری اجلاس همکاری های مشترک مرزی در ارومیه و وان، برگزاری اجلاس وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در ارومیه، سفر مقامات عالی آذربایجان غربی به استانهای همجوار ترکیه، سفر هیات عالی تجاری آذربایجان غربی به ارزروم و ترابوزان ترکیه گوشه ای اقدامات انجام شده در استان آذربایجان غربی در جهت توسعه روابط است.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری اولین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در استانبول اظهار كرد: امیدوارم این نمایشگاه فرصت خوبی برای معرفی کالا و خدمات فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران باشد.

جلال زاده در بخش دیگری بر عملیاتی شدن تفاهم نامه های فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه تاکید كرد.

وی اظهار كرد: به رغم تلاش های صورت گرفته، كمبود تجهیزات و امكانات و همچنین كم بودن نیروی انسانی از سوی كشور تركیه در مرزهای سرو و بازرگان، سبب کندی در مبادلات تجاری و نارضایتی تجار و بازرگانان شده است.

وی ابراز امیدواری كرد: با جدیت و تلاش سركنسول جدید كشور تركیه در آذربایجان غربی، امکانات و زیرساختهای لازم در این دو مرز توسعه یافته و مشکلات موجود برطرف شوند.

جلال زاده همچنین با اشاره به توافقات انجام شده میان دو کشور، خواستار انجام تمامی رویه های گمرکی در مرز سرو شد.

استاندار آذربایجان غربی در پایان ابراز امیدواری کرد: در دوره مسئولیت سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه، شاهد گسترش روابط میان آذربایجان غربی و استانهای هم مرز در تركیه باشیم.

سرکنسول جدید جمهوری ترکیه با اشاره به ویژگی ها و قابلیت های آذربایجان غربی گفت: این استان در گسترش روابط میان جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی ایران نقش موثری ایفا می کند.

علی تولگا کایا در نخستین دیدار خود با استاندار آذربایجان غربی با قدردانی از میزبانی خوب مردم و مسئولان استان ابراز امیدواری کرد؛ که در دوره ماموریت خود در آذربایجان غربی، منشاء روابط گسترده میان دو کشور باشد.

وی افزود: پیگیر حل تمام مسایل و مشکلات پیش رو در توسعه مناسبات دو کشور در منطقه هستم و امیدوارم این مسایل و مشکلات به زودی حل شود.