دومین نشست توسعه تعامل صنعت و دانشگاه با حضور نمایندگان دانشگاهها و مراکز علمی استان البرز و نمایندگان صنایع کوچک و بزرگ استان در اتاق بازرگانی البرز برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از روابط عمومی اتاق البرز، حسین طوسی رئیس اتاق در این نشست اعلام کرد: اتاق بازرگانی البرز بعنوان یک واسطه میان نهاد صنعت و دانشگاه میکوشد تا نقش بسزایی در رفع مشکلات و نزدیکتر کردن این دو نهاد داشته باشد.

وی افزود: تاکنون سمینارها و همایشهای مختلفی در راستای تقویت و پیوند صنعت و دانشگاه برگزار شده است اما گام های کاربردی برداشته نشده است.

رییس پارلمان بخش خصوصی استان البرز در رابطه با پتانسیل های استان در حوزه صنعت ابراز کرد: در استان البرز ظرفیتهای بسیار وسیعی در حوزه صنعت وجود دارد به این دلیل که صنایع برجسته و مطرحی در استان فعالیت می کنند. برای استفاده از این ظرفیت ها باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا ضمن استفاده بهینه، بتوان به سمت و سوی ارتباط عملی و کاربردی بین صنعت و دانشگاه حرکت کرد.

طوسی در مورد اینکه دانشگاه و صنعت را نباید به یک رشته محصور کرد، گفت: دانشگاه و صنعت مرز نمی شناسد اما نیاز استان البرز در این برهه از زمان بیشتر رو به متخصصین حوزه صنعت است.

وی افزود: صنعتگران و دانشگاهیان جدا از یکدیگر نیستند و اکثر صنعتگران از دل دانشگاه رشد کرده اند اما متاسفانه بیگانگی و فاصله این میان این دو ایجاد شده که میخواهیم با همکاری یکدیگر دیوارها را از میان برداریم.

رییس اتاق بازرگانی البرز در ادامه خاطر نشان کرد: کاربینی قبل از کار آفرینی می تواند گام موثری در توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه باشد و اساتید دانشگاه ها و اعضای هیات علمی از نزدیک از روش کار و تولید کارخانجات و واحدهای تولیدی بازدید کنند.

وی اذعان کرد: صنعت به لحاظ علمی نیازمند حمایت است و تنها راه نجات اقتصاد کشور توجه به تولید دانش محور است.

لازم به ذکر است در پایان این جلسه طبق آرا و نظر اعضای حاضر، مقرر شد دو کارگروه تشکیل شود که یکی در مورد اعلام نیازهای صنعت استان و نیازسنجی و دیگری در رابطه با توانمندی های دانشگاهی در حوزه های مختلف شروع به کار کنند.