رییس اتاق بازرگانی البرز گفت: با توجه به رکود اقتصادی و تورم ناشی از کمبود نقدینگی انصاف نیست که بخش خصوصی را به جهت بدهی های معوق به بانکها زیر سووال ببریم.

به گزارش خبرگزاری برنا حسین طوسی در بیستمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز با اشاره به اینکه تنها 14 درصد معوقات بانکی در اختیار بخش تولید است افزود: اگر بخش خصوصی در پرداخت تسهیلات بانکی دچار مشکل شده است به دلیل شرایط خاص اقتصادی ناشی از تشدید تحریم ها ،تورم، نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پولی بوده است.

وی ادامه داد:در شرایط به وجود آمده در زمینه ایجاد رکود و تورم اقتصادی بخش خصوصی مقصر نبوده و انصاف نیست که این بخش، خسارت این مشکلات بپردازد .

طوسی همچنین با اشاره به اینکه اشتغال کشور در خطر است، افزود: بیشتراشتغال کشور در حوزه صنعت در بنگاههای کوچک و متوسط ایجاد می شود به همین لحاظ حل مشکلات بانکی و اعتباری این واحد ها و حفظ اشتغال موجود کشور لازم و ضروری است.

وی افزود: اگر تنفسی دو تا سه ساله برای تولید در نظر گرفته شود، این سهم ناچیز به سیستم بانکی بازخواهد گشت.

طوسی با اشاره به اینکه تنها 30 درصد ظرفیت صنایع و بنگاههای اقتصادی استان فعال است، ادامه داد: جای تاسف است که به علت تورم، کمبود نقدینگی و رکود حاکم از تمام ظرفیت های تولیدی در استان استفاده نمی شود.

رییس اتاق بازرگانی البرز یادآور شد: کاهش تولیدات صنایع تا مرز 70 درصد ظرفیت ، به معنای ضررو زیان و خسارت جبران ناپذیر بر پیکره صنایع استان است.

در ادامه این نشست نظام نامه های جدید صندوق توسعه ملی و نحوه ارایه خدمات و پرداخت تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به حضور رییس صندوق توسعه ملی در اتاق البرز طی هفته آتی نشست مشترکی با حضور مسوولان استان و بخش خصوصی تشکیل و مسایل و مشکلات و روند اعطای تسهیلات برگزار می شود.

همچنین در خصوص اختصاص نفت، گاز و تامین سوخت برای کانتینرهای ترموکینگ دار اعضای تشکل اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان مقرر شد موضوع برای تصمیم گیری نهایی در جهت تسهیل امور صادرات استان به شورای گفت وگوی مرکز ارجاع شود.