به گزارش خبرنگار برنا از کرج، دکتر نظم‌ده، رییس فدراسیون ورزش های ناشنوایان در کنفرانس خبری با خبرنگاران با اشاره به اینکه ورزش معلولان در بعد قهرمانی یا همگانی اعم از ناشنوایان، نابینایان، معلولان جسمی و ذهنی، امروز یکی از معیارهای توسعه یافتگی کشورهاست، گفت: این به آن معناست که اگر ورزش معلولان از بعد قهرمانی در کشوری توسعه پیدا کرده باشد، شاخصه های توسعه یافتگی آن کشور را نشان می دهد.

وی افزود: اگر پرچم کشوری توسط زحمات معلولان در میادین بین المللی به اهتزاز در آید، به نوعی شاخصه توسعه یافتگی آن ارزشمندتر از افراد معمولی خواهد بود و برای کشور ما این افتخاری است که پرچم ما توسط معلولان از جمله ناشنوایان به اهتزاز در آمده باشد.

نظم ده، با بیان اینکه حمایت های مادی که از معلولان می شود، نسبت به ورزشکاران معمولی بسیار کمتر است، گفت: ما بیش از 52 سال است که عضو انجمن جهانی هستیم و جایگاه ورزشی ناشنوایان در المپیک، رتبه 17 جهانی بوده و تنها 5 رشته ورزشی در حوزه ناشنوایان فعال بوده است. در حالی که باید 25 رشته را برای آنها ایجاد کنیم. چرا که اگر بخواهیم به همان چند رشته بسنده کنیم، قطعا در المپیک آینده رتبه مان پایین تر از این خواهد بود.

وی با بیان اینکه چنانچه رشته های ورزشی را افزایش ندهیم، رتبه ما هم پایین خواهد آمد، خاطرنشان کرد: ما در بین ناشنوایان بیش از 17 رشته را فعال کرده ایم و با توجه به اینکه تاکنون اعزام برون مرزی برای خواهران ناشنوا، نداشته ایم، برای اولین بار قرار است دو تیم تنیس روی میز خواهران را به خارج از کشور اعزام کنیم.

رییس فدراسیون ورزش های ناشنوایان هدف از فعالیت در این حوزه را رسیدن به رتبه 5 عنوان کرد و گفت: البته رسیدن به این هدف دور از دسترس نیست و ما معتقدیم برای رسیدن به این هدف باید تعداد رشته ها افزایش یابد تا ما به این مهم دست پیدا کنیم.

وی با اعلام اینکه اکنون 31 استان کشور دارای هیأت ورزشی هستند، اظهار داشت: ما تلاش کردیم همکاری بیشتری بین سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و سایر سازمان ها برای استفاده از توان آنها برقرار شود و هدف ما این است که فدراسیون ناشنوایان از درجه 3 به درجه 1 یا 2 در پروسه زمانی چهار ساله تبدیل شود.

نظم ده، همچنین با بیان اینکه در این حوزه تصمیم بر آن است که یک تغییر ساختاری در استان البرز به وجود آید و گروه هایی که توان مالی و علمی دارند، برای حمایت از این حوزه حضور پیدا کنند، گفت: برای مسابقات این دوره فوتبال ناشنوایان، از 30 استان دعوت کردیم که الان از 16 استان، 22 نفر در اردو حضور دارند و این بازی از 24 اردیبهشت در کره شروع و تا پنجم خرداد ادامه خواهد داشت.