به گزارش خبرگزاری برنا از کرج حسن پسندیده، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز پیش از ظهر امروز در کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران که برای گرامیداشت هفته محبط زیست برگزار شد، با تأکید بر بهره برداری مطلوب از منابع، انجام مطالعات طرح آمایش سرزمین و استفاده از ظرفیت ها و توانمندی‌ها را از مهمترین برنامه های مدیریتی در این حوزه برشمرد و اظهار داشت: مهمترین وظیفه ما در این حوزه، حفاظت، بهبود و بهسازی محیط زیست و جلوگیری از هر عاملی که باعث برهم خوردن شرایط مطلوب محیطی می شود است.

وی با بیان اینکه بحث اصل 50 قانون اساسی درباره حفاظت از محیط زیست یک وظیفه عمومی تلقی می شود،خاطرنشان کرد:همه باید در این امر مشارکت داشته باشند چراکه نمی توان کسی را پیدا کرد که وظیفه ای در قبال محیط زیست خود نداشته باشد.

 پسندیده پیشگیری و ممانعت از تخریب و الودگی محیط زیست را از دیگر وظایف عنوان کرد و گفت: ارزیابی ظرفیت قابل تحقق محیط زیست برای بهره وری معمول از محیط  متناسب با توسعه پایدار و همچنین برخورد با موارد بحرانی محیط زیست مانند الودگی های بیش از ظرفیت محیط نیز جز سایر موارد محسوب می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه استان البرز در حوزه زیست محیطی به دلیل اختلاف ارتفاع در شرایط جغرافیایی دارای تنوع زیستی بسیاری است به‌طوری که در برخی از مناطق این استان از جمله البرز جنوبی 950 گونه تنوع گیاهی شناسایی شده است مهمترین برنامه در حفاظت از این منطقه،طرح اصلاح و بازنگری مدیریت البرز جنوبی است چراکه این مناطق مستعد قابلیت ارتقا به پارک ملی را دارند.

پسندیده در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت پسماند در استان البرز اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر حدود یک هزار و 500 تن زباله ها خانگی و شهری در این استان تولید می شود که دو مرکز برای ان در نظر گرفته شده است که می توان گفت استان البرز از اولین استان های کشور است که مسأله پسماند را به خوبی مدیریت کرده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: متاسفانه شهر کرج هشتمین شهر آلوده کشور است که منابع مختلف از جمله وسایل نقلیه موتوری، واحدهای صنعتی، منابع خانگی و تجاری باعث این الودگی بوده اند.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست مجاب کردن واحدهای صنعتی برای به‌کارگیری سیستم انلاین را جز اولویت های مهم این اداره کل عنوان کرد و اظهار داشت:باید تلاش شود که فعالیت ها متناسب با محیط زیست و ضوابط زیست محیطی صورت پذیرد.