به گزارش خبرنگار برنا در اردبیل، حجت الاسلام سیدحسن عاملی درهمایش استقبال از محرم در اردبیل افزود: عزداران از گرایش به تمثیل و عکس پرهیز کنند، دایره زدن، موسیقی مبتذل، اسب گردانی و بعضا دلال بازی و حتی خرید و فروش در خلال عزاداری، استفاده از شبیه خوانان دارای وجهه نادرست از آسیب هایی است که در عزاداری ها دیده می شود و باید هوشیار بود.
وی با اشاره به اینکه شعرا و مداحان در ترویج حسینیت راستین در جامعه، مسئولیت مهمی دارند گفت: هیئت های عزاداری برای تخلیه هیجانات نیست، هیئت مدرسه است، مکانی برای تربیت و پرورش نسل حسینی است و باید دین و احکام در آن رشد یابد.
وی گفت: عزاداری برای خودنمایی نیست، برای نشان دادن زیور آلات و چشم چرانی نیست، عده ای با آرایش غلیظ در اماکن عزاداری حضور می یابند اینها نباید باشد، عزاداری راستین و حسینی اینها را طرد می کند.
عاملی دوری از طایفه گری و نسبت دادن واقعه کربلا و قیام امام حسین (ع) فقط به شیعه را از دیگر آسیب های عزاداری برشمرد و عنوان کرد: مجلس امام حسین(ع) نباید تنها برای شیعه باشد، چهره حسین باید بین المللی باشد، تمام شعارهای امام حسین (ع) که در کربلا گفته شد همه وجهه بین المللی داشته و باید بیان شود.
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان عقلانیت را مهمترین ویژگی عزاداری دانست و با بیان اینکه نباید با اقدامات بی خردانه عقلانیت را در عزاداری ذبح کرد، گفت: عدم استفاده از روحانیت در عزاداری ها عیب است، علاوه بر این هیئت ها باید مراعات حال همسایگان و بیماران را رعایت بکنند.
وی تاکید کرد: امام حسین (ع) به کربلا آمد تا امامت را تعریف کند، پس عزاداری آن نیز باید برای ولایت و امامت باشد.
باید با توسل به عزاداری ها و با تمام وجود از امات و ولایت پاسداری کرد.
نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه عزاداری بحث خطیری است که با وجود تاثیر بزرگ، اگر مورد غفلت قرار گیرد آفت های بزرگی نیز خواهد داشت، ادامه داد: باید عزاداران توجه کنند که حسین برای 10 روز محرم نیست بلکه همیشه باید برای حسین و به یاد حسین بود، چراکه امام حسین(ع) هویت و شناسنامه ما است.
وی امر به معروف و نهی از منکر را از مهمترین درسهای کربلا و عاشورا و قیام امام حسین (ع) برشمرد و تصریح کرد: عزاداری برای حسین با ترک احکام مورد قبول خدا نیست، احکام اگر حتی برای عزاداری ترک شود، یا عزاداری باشد اما نماز جمعه، مجالس قرآن، دعا نباشد هرگز قبول نخواهد شد.