سند چشم انداز 20 ساله نظام جمهوری اسلامی ایران که توسط رهبر انقلاب در آبان ماه 1382 به سران قوای سه گانه ابلاغ شد مبنای سیاست های کلی 4 برنامه ی 5 ساله در آینده است که تحقق مولفه های متعدد آن 2 هدف عمده را به همراه دارد. به بیان دقیق تر، ایشان متذکر عملی ساختن آرمان های ارزشی و انسانی در افق 1404 شدند تا 2 محور اساسی در آن آینده آرمانی حاصل شود یکی رسیدن به جایگاه نخست در منطقه و دیگری الهام بخش بودن برای جهان اسلام.

حوزه هنری استان اردبیل هم درراستای جریان سازی برای جشنواره ایران 1404 دست به اقداماتی زده است ازجمله اینکه، رحمان مجرد؛ سرپرست واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اردبیل از برگزاری کارگاه گرافیک «طلوع» در این مرکز با محوریت اصلی جشنواره هنری ایران آینده در چشم انداز 1404 خبر داد و افزود: این کارگاه در زمینه طراحی پوستر با موضوع «جشنواره هنری ایران آینده در چشم انداز 1404» روز دوشنبه 27 بهمن ماه 1393 در مرکز آموزش حوزه هنری استان برگزار شد.

مجرد با اشاره به استقبال دانشجویان و هنرمندان طراح گرافیک استان از جشنواره ایران 1404بیان کرد: واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اردبیل برای حضور موثر و کیفی در این جشنواره، اقدام به برگزاری جلسات مختلف توجیهی با هنرمندان، دایرکردن اتاق های فکر با حضور اساتید هنرهای تجسمی و در نهایت با پیش بینی برخی کارگاه های عملی منجر به تولید کرده است. و برای این کارگاه، حدود 25 دانشجو و هنرمند طراح گرافیک شناسایی و با برگزاری جلسات توجیهی و نقد و بررسیِ مراحل تولید آثار این هنرمندان در طول چهار جلسه، آثار را در حد قابل توجهی از نظر کیفی به حد قابل قبولی ارتقاء داده است و در نهایت این افراد در ورک شاپ نهایی که روز دوشنبه 27 بهمن ماه برگزار شد، حضور یافته و به تولید اثر پرداختند که از میان این آثار به چهار نفر بعنوان نفرات برگزیده جوایزی اهدا شد.

هیات داوران این ورک شاپ را حجت مجرد و حجت اله عینی که هردو کارشناس ارشد گرافیک و مدرس دانشگاه هستند، تشکیل می دادندکه در این راستا، خبرنگار برنا با حجت مجرد در خصوص نحوه برگزاری، نوع برخورد و کیفیت آثارتولیدی گفتگویی انجام داده که مشروح آن در زیر می آید.


چگونه وارد كار طراحی و گرافیك شدید؟
از آنجایی که هنر را از دوران کودکی در ضمیر ناخودآگاه خود یافته بودم، علاقه ای در من نسبت به هنر شکل گرفت و بارقه های هنر در خانواده ام، مرا بسوی هنر کشاند، البته در این میان تشویق معلم هایم در دوران مختلف تحصیلی و همراهی یکی از دوستانم -که الان نویسنده خوبی شده– را نباید از یاد برد. و اینگونه وارد دنیای هنری شدم. دنیایی که برایم کاملا ناشناخته بود.

اولین ورودی رشته هنر در سال 1369را در هنرستان 17 شهریور اردبیل شکل دادیم و در رشته گرافیک، مبانی نظری و عملی گرافیک را آموختیم و در سال1373 با مدرک دیپلم نظام قدیم فارغ التحصیل شدیم. بدین ترتیب بود که حیات هنری و طراحی گرافیک بنده آغاز شد.

با توجه به سابقه ی بیست ساله شما و به عنوان تنها عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در اردبیل؛ یک طرح گرافیکی خوب، باید چه وی‍‍ژگی و توانایی هایی داشته باشد؟

نخست اینکه اهل مطالعه، پژوهش و جستجو در فرم ها، نمادها و نشانه ها باشد.
دروهله بعد برای هر سفارشی از نقطه صفر تا صد با آگاهی کامل، مراحل و پروسه طراحی و دیزاین را طی کند.

درگام سوم تفکر خلاق و منحصر بفرد بودن طرح و دیزاین خود را ملاک کار قرار دهد.
سپس از هرگونه شباهت سازی خواسته یا ناخواسته اجتناب کرده و پس از انجام طراحی، پیشرفت طرح را به عنوان یک ایده تبلیغاتی دنبال و بازخورد آن طرح را ارزیابی کند.


شما ضرورت برگزاری جشنواره هنری ایران1404 را درچه می دانید؟
بی شک همه علاقمند هستند که این جشنواره اتفاق بیافتد چون این جشنواره نگاهی متفاوت و مفهومی به آینده دارد. هر جشنواره یا مسابقه ای که بتواند نگاه به آینده و آینده نگری را به هنرمندان انتقال دهد و تولید اثر کند، می تواند موفق و موثر باشد. در عناوین مطرح شده در این سند نیز یکی از اهداف مهمی که به چشم می خورد امیدبخشی و نگاه به آینده است که البته از مهم ترین اهداف بشر معاصر محسوب می شود. انتظار از هنرمندان و کسانی که اهل فکر هستند این است که با توجه به محورهای گفته شده فضاسازی کنند و درک خود را از مفاهیم و موضوعات گفته شده اعلام کرده و آینده ای را ترسیم کنند که قابل لمس، امیدبخش و حرکت زا باشد.

با توجه به این مساله برای تغییر نگاه جامعه در بخش تجسمی چه کارهایی می توان انجام داد؟
با توجه به نقش پوستر در جامعه، هنرمندان طراح گرافیک می توانند با آثارشان نگاه های جامعه را تغییر دهند. هنرمندان این رشته با ارائه پوستر در فضاهای شهری، این فضا را برای مردم جامعه فراهم می کنند که باهم، تبادل فکری داشته باشند. مردم در کنار هنرمندان می توانند تجربه های زیادی را کسب و با آنان همکاری داشته باشند. بطور کلی می توان گفت که برگزاری جشنواره هنری ایران 1404 یک محفل بزرگ فکری است که همه باید از آن بهره مناسب ببرند. بسیاری از فرهنگ سازی ها با استفاده از زبان هنر گرافیک؛ که گستره آن را می توانیم در همه جا مشاهده کنیم، با سرعت بیشتر و تاثیر عمیق تری به مخاطب منتقل می شود.

به نظر شما محورهایی که برای خلق اثر به هنرمندان ارائه شده، تا چه حدی می تواند در تولید اثر هنری خوب، موثر واقع شود؟
موضوعات؛ سخت،جدید و در عین حال کمتر کسی به آن پرداخته است. ولی ما در سال 1404 به دنبال یک سری اتفاقهای بزرگ و تاثیرگذار هستیم و اگر از همین الان، موضوعها را جدی نگیریم، بی شک نباید منتظر نتایج خوبی باشیم. اگر با این اهداف همراه شویم بی شک آینده ای درخشان پیشرو خواهیم داشت. جشنواره هنری ایران 1404 تفاوت خاصی با سایر جشنواره ها دارد و آن هم پرداخت به موضوعی است که چند سال بعد روی خواهد داد. این نوع پردازش به موضوع، جذابیتی را برای هنرمندان بوجود آورده و آنان را به سوی خلق اثری تازه و بی بدلیل سوق داده است.

هنرمند چه تاثیری می تواند در این روند داشته باشد؟
یکی از مباحث مطرح و مورد توجه امروز، بحث آینده شناسی است که به شکل یک رشته مستقل به آن نگاه و روی آن سرمایه گذاری می شود. هنرمند نیز به واسطه قدرت تخیل و تصویری که دارد بهتر می تواند آینده را ترسیم کند و آن را برای دیگران به نمایش بگذارد. تصویرسازی هنرمند از یک آینده، ایده آل که مدنظر است و همین طور تعریف آن برای مخاطب می تواند ما را به اهداف این چشم انداز نزدیک تر کند، فقط کافی است که به هنرمان بصورت فولکلور و بومی نگاه کنیم و بجای تاثیر گرفتن از آثار غربی، هنر ارزشی و سنتی خودمان را به نمایش بگذاریم، زیرا این امر خودش راهی خواهد بود به سمت ایران ایده آل در 1404. هنرمند با بیان مسائل ارزشی و آرمان های والای انقلاب، می تواند به مختصات و ویژگی های ارزشی و اخلاقی طرح شده در این سند دست یابد.

داشتن جایگاه نخست در منطقه و الهام بخشی در جهان اسلام باید به عنوان هدف و محتوای آثار هنری لحاظ شود و از ابزارهای هنر برای درونی کردن و تحقق مسائل ارزشی سندچشم انداز استفاده شود. در ایران 1404 باید بتوانیم قالبی از هنر را خلق کنیم که هم ایران را در جهان اسلام کشوری الهام بخش و تاثیرگذار بسازد و هم از نظر انتقال و نهادینه ساختن ارزش های انسانی، کشور ما را در منطقه در جایگاه نخست قرار دهد.