به گزارش خبرگراری برنا از اصفهان،به مناسبت هفته ازدواج  جشنواره پیوند آسمانی روز گذشته برگزار شد که در این جشنواره از خیرین و فعالین حوزه ازدواج از سوی معاونت امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم اصفهان، دکتر معتمدنیا مدیرکل هماهنگی وساماندهی امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان به عنوان مهمان ویژه مراسم، محمدرضا محمدجواهری مدیرکل ورزش و جوانان استان  و برخی از مدیران دستگاهی استان حضور داشتند.

اولین سخنران محمدرضا محمدجواهری بود که ضمن تبریک به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) و فرا رسیدن عید سعید قربان اظهار داشت:بر اساس مواد ۴۱ و ۴۳ برنامه پنجم توسعه،وزارت ورزش و جوانان،ساماندهی امور جوانان را برعهده دارد و ۲۳ دستگاه اجرایی،متولی این امر هستند.

وی ادامه داد:اداره کل ورزش و جوانان،وظیفه‌ سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و راهبردی در امور ساماندهی جوانان را بر عهده دارد که ریاست ستاد ساماندهی امور جوانان بر عهده‌ استاندار و دبیری آن بر عهده اداره کل ورزش و جوانان است.
 
مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان تصریح کرد:اگرچه استان اصفهان،آخرین استان در امر تشکیل ستاد ساماندهی امور جوانان بود اما توانست در همین مدت، ۲ واحد از ۱۳ واحد تعریف شده برای ستاد شامل موارد ازدواج و هویت را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

محمدجواهری افزود:استان اصفهان جمعیت ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار را دارد که ۳۰ درصد از جمعیت استان اصفهان را جوانان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان پیرامون مهریه های سنگین برخی از خانواده ها گفت:برخی والدین،فرزندانشان را با کالا اشتباه می‌گیرند و قیمتی بر روی آنها می‌گذارند که کسی او را نخرد، و باید فرهنگ‌سازی برای ترویج ازدواج آگاهانه،آسان و پایدار پدید آید.
 
محمدجواهری ادامه داد:۲۰۳ سمن در سطح استان اصفهان داریم که ۱۵ مورد از آنها به طور خاص در حوزه ازدواج فعالیت می‌کنند و ۴ مرکز مشاوره با رویکرد دینی در اصفهان فعالیت می کنند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان در پایان افزود:۴ فصل در برنامه‌های ستاد ساماندهی امور جوانان تعریف شده است که اهداف فرهنگ‌سازی و موج‌آفرینی در امر ازدواج،اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی والدین در حوزه ازدواج،هم‌افزایی دستگاهی برای حمایت از ازدواج جوانان و معرفی مراکز و دستگاههای فعال در امر تولیدات فرهنگی را دنبال می‌کند.

پس از صحبتهای محمدجواهری حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در اصفهان پشت تریبون رفت و سخنان خود را اینگونه آغاز کرد"کسیکه به خاطر فقر، ازدواج را ترک کند،به خداوند بدگمان شده است" و ادامه داد:پیامبر (ص) تاکید کرده‌اند که بالاترین و برترین میانجی‌گریها در امر ازدواج است.

وی به روایتی اشاره کرد و افزود:روزی فقیری نزد پیامبر (ص) می‌رود و می گوید که من فقیر هستم و باید چه کنم؟ حضرت فرمودند ازدواج کن؛ فرد برای بار دوم و سوم نیز همین سوال را پرسید و بر فقر خود تاکید داشت اما بازهم پیامبر (ص) به او توصیه کردند که ازدواج کند؛همچنین در قرآن کریم آمده است که اگر کسی به خاطر فقر،ازدواج را ترک کند،به خداوند بدگمان شده است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در اصفهان تصریح کرد: نظام خانواده در غرب به ۷ علت به چالش کشیده شده است که این علت‌ها عبارتند از افزایش آمار طلاق و جدایی،افزایش میزان خشونت در خانواده‌ها،افزایش تعداد کودکان نامشروع،بالا رفتن سن ازدواج، رواج گسترده زندگی مجردی،رواج همجنس بازی و به چالش کشیده شدن نقش مادری. وی ادامه داد:دین اسلام تاکید زیادی به ازدواج دارد و ازدواج نیمی از دین انسان را کامل می‌کند،اسلام،حفظ دین را در ازدواج معرفی می‌کند و می‌فرماید که هر رکعت نماز مجرد،یک رکعت ثواب دارد و هر رکعت نماز متاهل، ۷۰ رکعت و این امر نشان می‌دهد که دین اسلام بر ازدواج تاکید بسیاری دارد.