به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، تورج حاجی‌رحیمیان مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان گفت: سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور در نظر دارد در یک طرح برنامه‌ریزی شده، کارت هوشمند ملی را جایگزین کارت های شناسایی فعلی کند.

وی افزود: کارت‌های جدید، علاوه بر کاربردهای قبلی کارت ملی، به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک و حرکت به سمت جامعه اطلاعاتی، این فرصت را فراهم می‌کند تا افراد به شیوه‌ای امن وارد فضای دیجیتالی شوند.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان تصریح کرد: کارت هوشمند ملی، مقدمه‌ای برای ورود به جامعه اطلاعاتی است و می‌تواند شرایط توزیع عادلانه فرصت‌ها، کاهش بسیاری از هزینه‌های دولت، مردم و بنگاه‌ها را ایجاد کند و این امور، نقش به سزایی در پویایی اقتصادی دارند.

حاجی‌رحیمیان خاطرنشان کرد: پیاده‌سازی طرح کارت هوشمند ملی، تاثیر به‌سزایی در ارائه ساده، سریع و با کیفیت بالاتر خدمات به مردم دارد و بهبود سطح کیفی زندگی مردم و افزایش رضایت آن‌ها از دولت را به دنبال خواهد داشت.

وی ایجاد امکان شناسایی و تصدیق هویت افراد به‌صورت دیجیتالی را از مهمترین ویژگی‌های کارت‌های ملی هوشمند دانست و خاطرنشان کرد: در زمان حاضر در کشور ما، صدور کارت هوشمند ملی برای افرادی که به سن ۱۵ سال تمام رسیده و تاکنون کارت شناسایی ملی دریافت نکرده‌اند و نیز کسانی که مشخصات هویتی خود را شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و تاریخ تولد تغییر داده و تاکنون نسبت به تعویض کارت ملی خود اقدام نکرده‌اند، انجام می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه کارت‌های شناسایی ملی فعلی تا پایان سال ۹۴ اعتبار داشته و نیازی به تعویض ندارند، تصریح کرد: در حال حاضر، صدور کارت هوشمند ملی فقط برای جامعه هدف امکان پذیر است و به ثبت‌نام‌های غیر از موارد یاد شده ترتیب اثر داده نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای ثبت‌نام سایر گروه‌ها، در آینده اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: برای ثبت تغییر نشانی، نیازی به تعویض کارت نیست و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.sabteahval.ir بدون پرداخت هزینه نسبت به ثبت نشانی جدید اقدام کنند.