به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، محمدرضا رجائی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثار‌گران استان اصفهان در جمع خبرنگاران با گرامی‌داشت 22 اسفند، سالروز صدور فرمان تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر تاسیس بنیاد شهید و ابلاغ منشور خدمات رسانی و مورد توجه قرار گرفتن جامعه ایثارگری، با اشاره با ابعاد این پیام اظهار کرد: این فرمان در 22 اسفند سال 58 قبل از شروع جنگ تحمیلی و در زمانی‌که جامعه ایثارگری ما نسبت به جامعه ایثارگری امروز اندک بود، توسط امام خمینی (ره) صادر شده است.

وی با اشاره به فرمان امام (ره) و لزوم توجه به قشر ایثارگر افزود: از 15 خرداد سال 43 امام خمینی (ره) به بحث خدمات‌رسانی به جامعه ایثارگری توجه داشتند و مخاطب این پیام، سران 3 قوه و سران کشور بودند.

رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثار‌گران استان اصفهان تصریح کرد: جانبه‌نگری حضرت امام (ره) در این پیام 10 ماده‌ای خود به امر آموزش و فرهنگ، درمان، اشتغال، تسهیلات و اعزام مصدومان انقلاب به خارج از کشور، نشان از اهمیت و توجه رهبر انقلاب به جامعه ایثارگری بوده است.

رجائی با اشاره به ضرورت توجه همه دستگاه‌ها و آحاد جامعه به این ابلاغ رهبر انقلاب خاطرنشان کرد: در امتداد این فرمان در سال 83 شورای عالی انقلاب فرهنگی، 22 اسفند را روز گرامی‌داشت شهدا در تقویم انقلاب فرهنگی کشور نام‌گذاری کرد و رسالت تجلیل از مقام شامخ شهدا را ابلاغ کرد.

وی با بیان این‌که با توجه به گستره انقلاب اسلامی از 15 خرداد 42 تا به امروز، خوشبختانه به نسبت انقلاب‌های دیگر در دنیا، آمار مصدومان پائین‌تری داریم، اظهار کرد: ملت ایران 222 هزار و 500 شهید و 550 هزار جانباز را تقدیم انقلاب کرده است و در کشور 42 هزار آزاده سرافراز داشتیم.

رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثار‌گران استان اصفهان افزود: خانواده‌های استان اصفهان نیز 23 هزار شهید را تقدیم انقلاب کردند که از این آمار 1400 شهید مفقود الجسد داریم و همچنین 50 هزار جانباز و 3 هزار و 550 آزاده متعلق به اصفهان هستند که در آمارِ تقدیم شهدا، بیش از 10 درصد و جانبازان در حدود 9 درصد آمار کشوری به اصفهان اختصاص دارد.

وی بیان کرد: امروز در استان اصفهان 950 گلزار شهدا داریم که در گلستان شهدا بیش از 6800 شهید با نام و 700 سنگ قبر یادبود شهدای مفقودالجسد وجود دارد؛ این گلستان شهدا بعد از بهشت زهرا در تهران، بزرگترین گلزار شهدا در جهان اسلام است.
 
رجائی با بیان این‌که اصفهان، تنها در عملیات محرم بیش از هزار شهید را تقدیم انقلاب کرده است، افزود: ضروری است که با توجه به این آمار شهدا و جانبازان به فرهنگ ایثار و شهادت بیش از گذشته توجه شود، گرچه اقداماتی صورت گرفته اما حق مطلب ادا نشده است و اصفهان تنها شهری است که در یک روز سیصد شهید آن را تشییع کردند.

وی در پایان با اشاره به مجموعه جومونگ و تاثیر تبلیغات در سطح شهر گفت: امروز ما حتی برای نشر، تزئین و آراستگی شهر‌ها با مشکل مواجه هستیم و تبلیغ فرهنگ ایثار و شهادت را در عرصه‌های مختلف نداریم، در صورتی‌که باید در مقابله با جنگ نرم دشمن صف‌آرائی کنیم و انقلاب را توسعه بخشیم و با توسعه فرهنگ ایثار و مقاومت در جبهه اقتصاد که مقام معظم رهبری به جهاد اقتصادی و جهاد فرهنگی اشاره داشتند، این انقلاب و فرهنگ را برای نسل‌های بعدی حفظ کنیم.