به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان،حمیدرضا تشیعی معاون نظارت بر بهره برداری شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور با اعلام هوشمندسازی شبکه آبرسانی کشور در استان های قم و اصفهان، گفت: سامانه کنترل از راه دور تاسیسات تامین تا توزیع آب شرب در مشهد، شیراز و تهران نیز راه اندازی می شود.

حمیدرضا تشیعی از ابلاغ دستورالعمل جامع استقرار سامانه‌ های تله‌ متری و کنترل از راه دور تاسیسات تامین تا توزیع آب شرب به شرکت‌ ها خبر داد و اظهار داشت: شبکه‌ های هوشمند جزو برنامه‌ های اصلی این برنامه جامع است و هم‌ اکنون در شهر قم این سامانه به‌ طور کامل راه‌ اندازی شده است.

وی بیان داشت: در شهر اصفهان نیز با راه‌ اندازی این سامانه توانستیم وضعیت آب این شهر را در تابستان امسال که در وضعیت قرمز قرار داشت، به شکل مناسب‌ تری مدیریت کنیم.

تشیعی با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی بازده شبکه‌ های توزیع با سامانه‌ های هوشمند، افزود: شبکه‌ های هوشمند جزو برنامه‌ های اصلی این برنامه جامع است.

وی گفت: با هوشمندسازی شبکه و کنترل فشار، بازده شبکه‌ ها افزون‌ بر ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.
این مقام مسئول در وزارت نیرو تاکید کرد: در دو سال بحث هوشمندسازی شبکه‌ ها در تمام شرکت‌ های آب و فاضلاب پیگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: مدیریت شبکه‌ های توزیع یکی از راهکارهای کنترل کمبود آب است و برای اینکه ما بتوانیم هدر رفت آب را به کمترین میزان برسانیم و با حفظ فشار مناسب در شبکه، حجم آب مدیریت شود، باید شبکه‌ های توزیع هوشمند شود.

معاون نظارت آبفای کشور با اعلام اینکه این سامانه در مشهد، شیراز و تهران نیز راه‌اندازی می‌ شود، گفت: با این سامانه‌ ها وضعیت کیفی توزیع آب نیز قابل پایش است و امیدواریم با تامین اعتبار مناسب، این طرح در کلانشهرها و شهرهای کشور پیاده‌ سازی و اجرایی شود.