به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، محققان دانشگاه صنعتی اصفهان با استفاده از فناوری نانو موفق به ساخت نخ بخیه در مقیاس آزمایشگاهی شدند.

فاطمه حقیقت محقق این طرح گفت: در این طرح پژوهشی با استفاده از روش الکتروریسی و به کارگیری پلیمر پلی لاکتیدگلایکلیک اسید (PLGA) که یک پلیمر زیست تخریب‌پذیر است، نخ بخیه‌ی قابل جذبی تولید شد.

وی با بیان اینکه با این روش، تولید نخ بخیه با مواد اولیه‌ کمی صورت می‌گیرد، افزود: با این روش می‌توان از پلیمرهای مختلف برای تولید نخ استفاده کرد در حالی که در روش‌های متداول تولید نخ، در انتخاب و میزان مواد اولیه محدودیت‌های زیادی وجود دارد.

دانشجوی دکترای مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: استفاده از داروهای ضدباکتری در محلول الکتروریسی و تولید نخ با خاصیت رهاسازی دارو با این روش نیز امکان‌پذیر است.

فاطمه حقیقت اظهارکرد: روند تخریب در نخ بخیه تولیدی در مقایسه با دیگر نخهای بخیه، سریع‌تر اتفاق افتاده و همچنین مویینگی این نخ، کمتر از دیگر نخهای بخیه است.

وی با بیان اینکه مویینگی عامل مهمی در ارتباط با نفوذ عفونت محل زخم به داخل نخ بخیه است، عنوان کرد: برای اجرای این طرح عوامل مؤثر بر الکتروریسی از قبیل غلظت محلول، ولتاژ و میزان تغذیهی محلول پلیمری بهینه و خواص مکانیکی نخ تولید شده از قبیل استحکام نخ بدون گره و گره خورده با دو نوع گره جراحی (گره مربع و گره جراح) بررسی شد.

این پژوهشگر اصفهانی با تاکید بر اینکه با طراحی سامانه تثبیت و بررسی شرایط تثبیت، خواص نخ در شرایط آزمایشگاهی بهبود داده شد، خاطرنشان کرد: نتایج این پژوهش، در مجله‌ معتبر بین المللی الیاف و پلیمرها ( Fibers and (Polymers سال ۲۰۱۴به چاپ رسیده است.