به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان رسول زرگرپور استاندار اصفهان، در ارتباط تلفنی خود با برنامه ی صبح اصفهان رادیوگفت: با اجرایی شدن حكم پلمپ سیستم مازوت سوز نیروگاه ها ازابتدای سال جاری، میزان آلودگی هوای شهر اصفهان 25 درصدی نسبت به مدت مشابه كاهش یافته است.

زرگرپور بیان كرد: مسئله ی زیست محیطی در استان اصفهان و خصوصا شهر اصفهان یكی از مشكلات و مسائل اساسی و حیاتی است كه از مطالبات اصلی مردم می باشد و با توجه به اثرات مخربی كه بر روی بهداشت و سلامت و روان مردم دارد از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار است.

وی با اشاره به آلودگی هوا در سال گذشته اظهار داشت: در سال گذشته شاهد روزهای متمادی بودیم كه شهر اصفهان و شهرستان های اطراف با هوای ناسالم ، در مرحله ی هشدار یا حتی بحران مواجه بودند كه این امر باعث تعطیلی و اختلال در زندگی مردم می شد.

رسول زرگرپور با بیان اینكه با تلاش مستمر و پیگیری های فراوان در سال گذشته طرح پایش كنترل آلودگی هوای منطقه ی اصفهان به تصویب رسید، اظهار داشت: در این طرح 38 اقدام اساسی و 60 پروژه باید انجام شود و به دلیل اینكه حدود 70 درصد از آلودگی ها مربوط به حمل و نقل و تردد اتومبیل ها است ، بار اصلی اقدامات بر دوش مدیریت شهری است.

استاندار اصفهان افزود: از ابتدای سال جاری این طرح و كنترل آلودگی در اصفهان به مرحله ی اجرا در آمده است و در حدود 30 دستگاه اجرای استان ملزم به اجرای برنامه ها هستند و فاز اول این طرح تا پایان سال 94 به اتمام خواهد رسید.

وی به آلودگی های ناشی از فعالیت نیروگاه ها اشاره كرد و افزود: متاسفانه علی رغم ضرورت فعالیت نیروگاه ها برای تامین برق و آسایش جامعه در هر 24 ساعت ، 500 تن گوگرد به اضافه ی دهها تن مواد مضرتر از گوگرد در هوای اصفهان تخلیه می شود .

زرگرپور به كمبود گاز برای مصرف نیروگاه اشاره كرد و تصریح نمود: با پیگیری های صورت گرفته و جسارت دستگاه قضایی استان حكم پلمپ سیستم مازوت سوز نیروگاه صادر شد و از ابتدای امسال این حكم اجرا شد و در 7 ماه گذشته ی سال جاری این نیروگاه ها تنها از سوخت گاز برای تولید برق استفاده می شود.

استاندار اصفهان به نتایج این طرح اشاره كرد و اظهار داشت: در 6 ماه گذشه میزان آلودگی ها 25 درصد نسبت به مدت مشابه كاهش یافته و خوشبختانه هوای قابل تنفسی در منطقه داشتیم.

مدیر ارشد استان با اشاره به سرد شدن هوا و كمبود گاز گفت: اگر در كشور كمبودی وجود داشته باشد باید برای همه شهر ها به صورت عادلانه وجود داشته باشد و اگر شرایط به گونه ای پیش رفت كه واقعا وضعیت برق در استان اصفهان با محدودیت مواجه شد تصمیم خواهیم گرفت كه موقتا پلمپ بازشود و یا نه كه این موضوع نیز به نظر مردم و دادستان باز می گردد.

وی به توزیع بنزین و گازوئیل یورو 4 اشاره كرد و تصریح نمود: با پیگیری های صورت گرفته و یك كار نرم افزاری خلاقانه تولید و توزیع بنزین پاك یعنی بنزینی با كیفیت بین یورو 3 و یورو 4 در اصفهان آغاز شد .

استاندار اصفهان اضافه كرد: 3 واحد از بنزین پاك پالایشگاه و یك واحد از بنزین سوپر وارداتی یورو 4 مخلوط می شود و طبق آزمایش های صورت گرفته این بنزین تولیدی تمام مشخصات بنزین یورو 4 را دارد .

وی در ادامه خاطر نشان كرد: این تولید تا پایان سال جاری اتفاق خواهد افتاد تا با حل شدن مشكلات پالایشگاه ، پالایشگاه اصفهان بتواند به صورت كامل بنزین یورو 4 تولید نماید.

زرگرپور با بیان اینكه مشكلی در حجم تولید وجود ندارد ،اظهار داشت: از ابتدای توزیع بنزین یورو 4 در هر روز 5-6 پمپ از این بنزین برای سوختگیری جدید خود استفاده می كنند .

استادار اصفهان افزود: خوشبختانه بر اساس اعلام معاون پخش و پالایش وزارت نفت در ارتباط با تحویل سوپر یورو4 مشكلی وجود ندارد و ذخیره های كافی به اندازه ی نیاز موجود است و می توانیم كل محدوده ی استان را تحت پوشش قرار دهیم.

رسول زرگرپور در پایان اضافه كرد: با توزیع بنزین و گازوئیل یورو 4 در استان میزان گوگرد و مواد سرطان زا موجود در هوای اصفهان به صورت چشمگیری كاهش یافته است.