به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، حجت الاسلام رضا صادقی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: بیش از 70 درصد از مراکز درمانی استان اصفهان موقوفه است و توسط نهادهای مختلف همچون بنیاد شهید و امور ایثارگران، سپاه صاحب الزمان (عج) و بهداشت و درمان استان اصفهان اداره می شود.

حجت الاسلام صادقی افزود: در استان اصفهان 610 مدرسه موقوفه وجود دارد و در اختیار آموزش و پرورش این استان است.

وی تصریح کرد: از سال 91 تاکنون هیچ اجاره ای از سوی آمـوزش و پـرورش به اداره کل اوقاف و امور خیریه پرداخت نشده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان درباره رسیدگی به پرونده موقوفات این استان در دادگستری استان اصفهان نیز گفت: از چهار ماه گذشته شعبه ویژه رسیدگی به پرونده موقوفات استان به دلیل تغییر رییس دادگستری استان اصفهان غیر فعال شده است.

وی توضیح داد: در بخش حقوقی 390 پرونده اوقافی از ابتدای سال جاری در دادگستری اصفهان جریان داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی با بیان اینکه در هشت ماه گذشته 130 پرونده از تعداد پرونده های موقوفه در دادگستری اصفهان تعیین تکلیف شده است، اظهار کرد: از این تعداد، 24 رای به نفع اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان صادر شده است کـه دو عدد از این پرونده ها به نامهای موقوفه ' گـورسـتان یحیی آباد ' و ' موقوفه محمد دبیر صنایع' بود.

وی افزود: این دو موقوفه، پس از 52 سال از متصرفین خلع ید و به اوقاف برگردانده شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان به توافق انجام شده با مدیرکل دادگستری اشاره کرد و افزود: براساس توافق انجام شده، مقرر شد شعبه ای اختصاصی به منظور رسیدگی به پرونده های موقوفات در دادگستری استان اصفهان تشکیل و اختلافات اوقافی بصورت ویژه در این شعبه رسیدگی شود.

حجت الاسلام صادقی درباره پرونده های ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان نیز گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 175 مورد تقاضای ثبت از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به اداره ثبت املاک استان ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در هشت ماهه سالجاری 220 مورد تحدید حدود در موقوفات استان انجام شده است، گفت: در این بـازه زمانی 450 مورد سند ثبتی نیز برای موقوفات استان صادر شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در ادامه بـه تـشکیل کارگروه مشترک ستادی و استانی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و انعقاد تفاهمنامه ای بین این سه سازمان اشاره کرد و افزود: بدنبال تشکیل این کارگروه، 50 مورد از بقاع متبرکه استان اصفهان مشمول این تفاهمنامه شد که بر اساس آن نقشه های UTM آنها تهیه و روند اجرایی آن برای الحاق و اخذ سند مالکیت در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه 12 هزار و 500 هکتار از اراضی استان اصفهان مورد اختلاف اوقاف و امور خیریه و منابع طبیعی استان اصفهان است، افزود: در این راستا تاکنون نزدیک به هشت هزار هکتار از اراضی بررسی و سهم اوقاف و امور خیریه شامل یک هزار و 400 هکتار، مشخص و واگذار شده است.

صادقی به ثبت 111 مورد وقف جدید به ارزش مالی 121 میلیارد ریال در سالجاری اشاره کرد و گفت: وقف های جدید انجام شده در سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 100در صد افزایش یافته است.

وی درخصوص آخرین وضعیت موقوفه حصه گفت: تاکنون 120 نفر از مستاجران این موقوفه برای عقد قرارداد مراجعه کرده اند.

صادقی ادامه داد: از تمام ساکنان منطقه حصه تقاضا داریم نسبت به عقد قرارداد اقدام کنند ضمن اینکه مساعدت های لازم از سوی اداره کل اوقاف برای این ساکنان لحاظ خواهد شد.

وی درخصوص موقوفه بودن برخی از زمین های مسکن مهر نیز اظهار کرد: در خصوص این زمین ها نیز با اداره کل راه و شهرسازی تفاهمنامه هایی در حال انعقاد است.