سال 92 برای ورزش ایران یک سال پرفراز و نشیب بود. سالی که بسان همه ادوار گذشته لبالب از اتفاقات تلخ و شیرینی بود که ورزش ایران را به دفعات بر صدر اخبار نشاند و بدل به تیتر یک کرد. در سالی که گذشت بی تردید دو اتفاق بیش از بقیه در ورزش بولد شد و تا مدتها اخبار سایر حوزه ها را تحت الشعاع قرار داد. خبر اول صعود دراماتیک تیم ملی ایران به جام جهانی 2014 برزیل بود. در شرایطی که تا قبل از سه بازی پایانی شرایط نالمساعدی داشتیم اما در ماراتن سه بازی نهایی شاگردان کی روش معجزه ای بزرگ خلق کردند تا با شایستگی فراوان به عنوان نخستین تیم آسیا به جام بیستم سلامی دوباره بدهند. اتفاقی که همزمانی آن با انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری و پیروزی دکتر روحانی سبب شد تا سراسر ایران شاهد جشن های خیابانی گسترده شود. اتفاق دوم انتخاب وزیر ورزش به عنوان آخرین وزیر کابینه یازدهم بود که پس از بازی مار و پله مجلس با دولت و عدم رای اعتماد به 4 وزیر پیشنهادی شامل مسعود سلطانی فر، رضا صالحی امیری و نصرا... سجادی، در نهایت با رای اعتماد به دکتر محمود گودرزی پایان یافت تا ورزش آخرین حوزه ای باشد که نسیم تدبیر و امید در آن وزیدم می گیرد. در کنار این ها موفقیت های والیبال در لیگ جهانی و جام بین قاره ای، قهرمانی بسکتبال در آسیا، قهرمانی کشتی در جهان پس از نزدیک به نیم قرن و سومی هندبال در جام ملت های آسیا و کسب سهمیه جهانی برای نخستین بار، از جمله اتفاقات مهم سالی که گذشت بودند. در همین راستا خبرگزاری برنا به سنت هر ساله اقدام نظرسنجی برای انتخاب برترین تیم های ورزشی سال 92پرداخته است.
کاربران ورزشی می توانند با مراجعه با این لینک در این نظرسنجی شرکت کنند. نامزدهایی که هیات داوران خبرگزاری برنا در نظر گرفته اند به این شرح است:

1- تیم ملی فوتبال
راهیابی تیم ملی ایران به جام جهانی 2014 برزیل یکی از مهمترین اتفاقات سال بود که فوتبال ایران را در صدر اخبار قرار داد.

2- تیم ملی بسکتبال
 کسب عنوان قهرمانی آسیا سبب شد تا بسکتبال برای دومین بار به جام جهانی صعود کند.

3- تیم ملی والیبال
حضور موفق در لیگ جهانی و شکست رقبای مطرحی چون ایتالیا، کوبا و آلمان و تعمیم آن به جام بین قاره ای از والیبال یک تیم بین المللی ساخت.

4- تیم ملی کشتی آزاد
کسب عنوان قهرمانی جهان بعد از 46 سال سبب شد تا کشتی یکی از بهترین تیم های سال لقب بگیرد.

5- تیم ملی هندبال
کسب عنوان سومی آسیا و اولین صعود به جام جهانی هندبال، ثابت کرد که هندبال با همه کمبودهایش نیز از قافله موفقیت های ورزش های توپی عقب نیفتاده است. 

6- استقلال
قهرمانی آبی ها در لیگ برتر دوازدهم به نوعی آبی ها را در لیگ ایران رکورددار کرد و در کنار سپاهان قرار داد.

7- تراکتورسازی
قهرمان جام حذفی نخستین قهرمانی تاریخ تبریزی ها در سطح ایران بود تا از این پس تراکتور را هم در ردیف جامداران ایران بنویسیم.

8- پرسپولیس
پرسپولیس در سال 92 هیچ توفیقی را به دست نیاورد. شاید خبرسازی های متعدد در سال 92 سبب شد تا این تیم را در ردیف تیم های سال قرار دهیم.