به گزارش سرویس ورزشی برنا، محمد کنی افزود: با توجه به این که انجمن دراگون بوت ایران فعال ترین نهاد ملی این رشته ورزشی در منطقه می باشد و فدراسیون جهانی به شدت علاقه دارد تا تعداد اعضای فعال خود را در این منطقه افزایش دهد، مجوز تاسیس کنفدراسیون غرب آسیا و آسیای میانه به انجمن دراگون بوت ایران داده شد.

وی اضافه کرد: در این زمینه طی دیدارهایی که با شهنازی دبیر کل کمیته ملی المپیک، علیپور رئیس فدراسیون انجمن ها و عضو هیات اجرائی کمیته ملی المپیک و دنیامالی نایب رئیس فدراسیون جهانی و مشاور وزیر ورزش داشتیم، همگی قول حمایت کامل داده اند تا با محوریت ایران و تاسیس دبیرخانه در تهران، توسعه دراگون بوت در این منطقه کلید بخورد. البته پیش از ورود به بخش اجرائی نیازمند تدوین برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خواهیم بود.

رئیس انجمن دراگون بوت در ادامه به بررسی آماری دوره مربیگری و داوری بین المللی در تهران پرداخت. به گفته کنی در این دوره که توسط 4 مدرس ارشد فدراسیون جهانی تدریس می شد، مجموعا 75 نفر شامل 26 خانم و 49 آقا از 14 استان کشور و 2 کشور خارجی در این دوره حضور داشتند که از این میان 65 نفر شامل 21 خانم و 44 آقا در دوره مربیگری شرکت نموده که 7 نفر گواهی حضور در دوره تمرین فدراسیون جهانی را دریافت کردند، 32 نفر موفق به اخذ مدرک بین المللی سکاندار و مدرک بین المللی مربیگری پایه یا مقدماتی شده و 24 نفر نیز مدرک بین المللی مربیگری پیشرفته را به دست آوردند. همچنین 43 نفر شامل 20 خانم و 23 آقا در دوره داوری حضور یافتند که 30 نفر موفق به کسب مدرک مسئول فنی مسابقه فدراسیون جهانی دراگون بوت شده و تعداد 13 نفر نیز مدرک رده یک بین المللی را کسب کردند.

محمد کنی در پایان اضافه کرد: مجموعا حضور مسئولین و مدرسین بلند پایه فدراسیون جهانی در ایران علاوه بر این که موجب برپایی یک دوره آموزشی بی نظیر منطقه ای شد به گونه ای که 3 شرکت کننده خارجی از کشورهای ارمنستان و قطر در آن حضور یافتند، موجب شد تا مباحث مهمی در جهت توسعه فعالیت های منطقه ای مطرح شده و گام موثری در جهت ارتباطات تنگاتنگ ایران با فدراسیون جهانی دراگون بوت برداشته شود.

شایان ذکر است دوره مربیگری و داوری بین المللی دراگون بوت از تاریخ 18 تا 21 اردیبهشت با حضور مایک هسلام رئیس فدراسیون جهانی دراگون بوت از انگلیس، مایک توماس رئیس کمیته فنی و مسابقات IDBF از انگلیس، آلن فن کوبرگ خزانه دار IDBF و رئیس کنفدراسیون دراگون بوت اروپا از هلند و لیلا عطایی عضو کمیته علوم ورزشی و مبارزه با دوپینگ IDBF در دریاچه مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد.