علی قنبری کارشناس حوزه اقتصادی در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی برنا در خصوص ریشه های اصلی نزول قیمت نفت در ماه های اخیر گفت : نوسانات قیمت نفت بیشتر تحت تاثیر عوامل سیاسی است و علیرغم مهم بودن عرضه و تقاضا وابستگی شدیدی به این موضوع ندارد.

وی افزود:متاسفانه به علت تصمیم برخی از اعضای اوپک و تولید کنندگان نفت در راستای ضربه زدن به کشور هایی چون ایران و ونزولا عرضه نفت افزایش پیدا کرده است.

قنبری در ادامه بیان کرد:کشور هایی چون عربستان، کویت و امریکا در نهایت بیشترین ضربه را از این کاهش قیمت ها می بینند.

این فعال سیاسی، اقتصادی در خصوص میزان کاهش قیمت نفت اظهار داشت:به نظر می رسد قیمت نفت از 40 دلار پایین تر نیامده و روند نزولی آن توسط خود بازار مهار شود، چرا که هزینه تولید هر بشکه تقریبا همین میزان است و لذا نفت تولید امریکا هم به خاطر گران بودن جایگزین مناسبی نخواهد بود و عقلانی و متعارف نیست که قیمت کالایی چنین استراتژیک به حدی نزول کند که مخارج تولید خود رانیز بازنگرداند.


وی این شرایط را برای کشورمان فرصت خواند و اضافه کرد :ایران در این شرایط باید انسجام داخلی خود را حفظ کرده و با استفاده حداکثری از این فرصت وابستگی خود را به نفت کاهش دهد.

قنبری در پایان افزود :آمریکا و عربستان متحد استراتژیک هستند و هدف اصلی این کشور در بلندمدت ضربه زدن و مهارکشور هایی چون ایران و روسیه و ونزوئلا باتوجه به سیاست های مخاطره آمیز و غیر انعطافی در پیش گرفته شده است.