به گزارش خبرنگار برنا در ایلام، ریئس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان ایلام گفت: استفاده از كلاه ایمنی در میان موتورسوران همگانی شود نیاز به فرهنگ سازی و افزایش فرهنگ ترافیك دارد، این كار مستلزم همكاری تمام دستگاه های زیربط و مرتبط با ترافیك است.

سرهنگ "محمد رسولی" گفت: استفاده از كلاه ایمنی به عنوان یكی از ساده ترین و كم هزینه ترین شیوه های ایمن سازی و هم چنین یكی از ابتدایی ترین و بهترین راه ها برای تأمین و صیانت از حیات انسان ها در عرصه حمل و نقل با این وسیله ی نقلیه می باشد.
 
وی با اشاره به اینكه كه بیشتر صدمات و تلفات ناشی از موتورسیكلت به دلیل وارد شدن ضربه به ناحیه ی سر و گردن است، گفت: با استفاده از كلاه ایمنی احتمال برخورد ذرات و قطعات معلق یا پرتاب شده از سایر وسایل نقلیه بر سر و صورت موتورسوار از بین می رود.

رسولی افزود: كلاه ایمنی ضمن ایمنی كامل در رانندگی باعث بهبود شنوایی و قطع صدای زوزه باد و حفاظت از سر به وسیله پراكنده کردن نیروی وارده ناشی از ضربه توسط پوسته بیرونی ولایه ضربه گیر و همچنین حفاظت از صورت و چشم ها دربرابر حشرات و ذرات موجود در هوا و ارایه دید مناسب، جلوگیری از خستگی و كوفتگی در برابر تغییر شرایط آب و هوایی است.
 
وی دربخش دیگری از سخنانش با تاکید بر برخورد جدی پلیس با موتورسواران متخلف گفت: یكی از راههای انتظام بخشیدن به عبور ومرور و جلوگیری از تضییع حقوق شهروندی وكاهش حوادث رانندگی، برخورد مناسب و اصولی با رانندگان متخلف مطابق با قوانین و مقررات وضع شده است.

رسولی اظهار کرد: برابر ماده 5 آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی برای تخلف عدم استفاده از كلاه ایمنی توسط راكبین و ترك نشینان موتورسیكلت مبلغ 300 هزار ریال جریمه تعلق گرفته است.