به گزارش خبرنگار برنا در ایلام، محمد رضا مروارید استاندار ایلام در همایش کشوری "هاوار بلوط" که با حضور مدیرکل دفترآموزش ومشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشوردر سالن همایش ارشاد اسلامی استان برگزار شد، گفت: دیر به فکر حفاظت و نگهداری از جنگل‌های زاگرس افتاده‌ایم و فرصت‌های زیادی از دست رفته و هم‌اکنون باید سازمان‌های ذی‌ربط و نهادهای مردمی دوست‌دار طبیعت که سرآغاز ایجاد فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌ها هستند با یاری اقشار جامعه وظیفه خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه دیر به فکر حفاظت و نگهداری از جنگل‌های زاگرس افتاده‌ایم افزود: استان ایلام که به عروس زاگرس معروف شده، تمام زیباییش به همین درختان بلوط است سازمان‌های ذی‌ربط و نهادهای مردمی دوست‌دار طبیعت سرآغاز ایجاد فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌ها هستند که همه اقشار جامعه باید به یاری طبیعت و جنگل بشتابند.

مروارید اضافه کرد: تغییرات اکولوژیکی، خشکسالی‌ها، گردو غبار و ریزگردها از عواملی هستند که تخریب جنگل‌ها را به همراه داشته‌اند که مبارزه با این آفات باید در دستور کار همگانی قرار گیرد.

مروارید نگهداری و حفاظت از جنگل‌ها را نیازمند عزم همگانی دانست و تاکید کرد: فرهنگ سازی در راستای حفاظت از محیط زیست باید در جامعه نهادینه شود چرا که اگر درختان نباشند آب هم نخواهد بود و حیات انسان نیز به خطر خواهد افتاد.
 
وی در پایان از زحمات اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام جهت فرهنگ سازی وتنویر افکار عمومی از طریق رسانه ها وتشویق مردم مناطق مختلف استان به تحویل اسلحه های شکاری جهت جلوگیری از شکار تشکر وقدر دانی کرد.

گفتنی است؛ در همایش هاوار بلوط (بررسی عوامل تخریب جنگل های استان ایلام)که به همت انجمن کوهنوردان ایران (نمایندگی ایلام)، اداره کل حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی واداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان ایلام برگزار شد معاون امور عمرانی استانداری، شهردار ایلام و سمن های زیست محیطی حضور داشتند واز زحمات آقای مهدی نظری" مرد درختی ایران" تقدیر شد و در پایان این همایش از نمایشگاه عکس با موضوع حفظ محیط زیست ومنابع طبیعی بازدید به‌عمل آمد.