به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری برنا در ایلام،"شاپور کردی" معاون فرهنگی و پیشگیری اداره کل بهزیستی ایلام گفت: این طرح از ابتدای آبان ماه همزمان با سراسر کشور در 321 پایگاه ثابت شامل مهدهای کودک و 16 گروه سیار در شهرها و روستاهای استان اجرا شد.

وی با بیان اینکه در این طرح کودکان سه تا شش سال معاینه چشم شده تا در صورت وجود تنبلی چشم شناسایی و تحت درمان قرار گیرند افزود: حجم پوشش این طرح تاکنون بیش از 80درصد بوده است.
 
وی تاکید کرد: همچنین اجرای این طرح در مرکز استان نیز بصورت معاینه چشم و سنجشن بینایی کودکان زیر سه سال در مرکز جامع توانبخشی و از طریق دستگاه انجام گرفته است.
 
به گفته کردی، کودکانی که در این طرح مشکوک به تنبلی چشم و دیگر عیوب تشخیص داده شوند ابتدا توسط بینایی سنج و سپس چشم پزشک دوباره و دقیق معاینه خواهند شد.

وی اضافه کرد: همچنین کودکانی که به عمل جراحی و عینک نیاز داشته ولی از نظر مالی با مشکل مواجه باشند با حمایت بهزیستی هزینه های مربوط به درمان آنها تامین می شود. وی با بیان اینکه اجرای این طرح به منظور پوشش هرچه بیشتر کودکان تا پایان سال تمدید شده افزود: پیش بینی می شود در اجرای طرح تنبلی چشم در مجموع 22 هزار کودک معاینه شوند.

وی در پایان افزود: عارضه تنبلی چشم در صورت درمان به موقع قابل پیشگیری است و موجب رفع مشکلات بینایی افراد در سنین بالاتر می شود.