به گزارش خبرگزاری برنا در غرب تهران همزمان با فرارسیدن هفته کاهش بلایای طبیعی صبح امروز با حضور جمعی از مسئولان ارشد شهرستان و همچنین روسای ادارات رژه لجستیک ادوات خدمات رسان در پارکینگ بهشت فاطمه (س) برگزار شد.

در این مراسم احمد خراسانی، رییس شورای اسلامی شهرستان قدس ضمن عرض خیر مقدم به کلیه مسئولین حاضر در مراسم اظهار کرد: با توجه به ماهیت غیر مترقبه بودن حوادث و بلایای طبیعی و لزوم اتخاذ سریع و صحیح تصمیم ها و اجرای عملیات دانشی را تحت عنوان مدیریت بحران به وجود آورده است که قبل،حین و بعد بحران جهت کاهش اثرات حوادث و آسیب پذیری انجام می شود.

فردی فرماندار شهرستان قدس نیز اظهار کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم که همواره باید به آن توجه کرد،پدیده بحران است زیرا بدون آنکه ما در جریان باشیم اتفاق می افتد بنابراین هنر ما در داشتن تخصص و امکانات و توانایی ها جهت مدیریت بحران است.

وی افزود: اصولا 41 حادثه و بلای طبیعی در سراسر جهان شناخته شده که 31 مورد آن مربوط به ایران و 25حادثه آن ممکن است در استان تهران اتفاق بیفتد.فرماندار شهرستان قدس عنوان کرد: همیشه پیشگیری مقدم بر درمان است چون هزینه کمتر و بازدهی بیشتر است و هرگاه پیشگیری به موقع باشد، از ایجاد حادثه و خسارات ناشی از آن تا حدی جلوگیری می کند.

فردی با اشاره به اهمیت آمادگی در زمان بحران تصریح کرد: پیشگیری هم زمانی محقق میشود که پیش بینی ما درست باشد که با تحلیل صحیح و اصولی و با استفاده از امکانات در کمترین زمان ممکن به محل حادثه رسیده و اقدامات ایمن سازی را انجام دهیم.

وی افزود: آموزش نیز نقش بسیار مهمی در جهت آمادگی و شناخت شهروندان دارد که در همین راستا طرح خطر پذیری را با همکاری ستاد مدیریت بحران استان تهران تعریف کرده ایم که در این طرح نقاط آسیب پذیر شهرستان را به صورت محله به محله و نقطه به نقطه شناسایی و راهکارهای مناسب نیز در مواقع بحران برای آن ملزوم شده است.
فرماندار شهرستان قدس در پایان با تاکید بر داشتن آمادگی همراه با تدبیر و تخصص و توانایی گفت :در صورت بستر سازی مناسب میتوان در زمان بحران، حادثه را به طور کامل مهار کرد.
گفتنی است در این مانور حدود170 نفر نیروی انسانی و 71 خودروی سبک و سنگین شامل راهسازی، بالابر، کامیون، جرثقیل، آمبولانس، نفربر، خودروی امداد و نجات، آتش نشانی، بیل میکانیکی و تانکرهای آب از سوی سازمان خدمات موتوری شهرداری، نیروی انتظامی، اورژانس، اداره آب، برق و گاز،سازمان بهشت فاطمه(س)، شهرداری، سپاه،آتش نشانی،هلال احمر،محیط زیست،مخابرات،فرمانداری، بخشداری، بهداشت، بیمارستان 12 بهمن و پلیس راهور شرکت کرده اند.

در حاشیه این مراسم رییس شورای اسلامی شهرستان قدس گفت:وقوع حوادث و بلایای طبیعی از جمله پدیده‌هایی مانند قحطی،خشك سالی،زلزله، سیل و...در زمانی غیر از موقع طبیعی موجبات ضرر و زیان را فراهم می‌كند که از مهمترین دغدغه ها و نگرانی های زندگی همه ی ماست که به طرق مختلف بر روی زندگی بشر تاثیر می گذارد.  

خراسانی افزود: در تمام این مراحل نکته قابل توجه این است که فعالیت های امدادرسانی نیاز به آموزش هایی خاص در این زمینه دارد و مستلزم شناخت و آگاهی لازم است.
وی تصریح کرد: از آنجا که به هنگام بروز بلایا و سوانح، مردم جزء اولین گروههایی هستند که به محل حادثه می آیند و به آسیب دیدگان کمک میکنند، عدم آگاهی و مهارت آنها سبب ایجاد اختلال در امر کمک رسانی میشود که با بسترسازی مناسب و آموزش همگانی شهروندان میتوان میزان خسارات وارد شده را تا حد چشمگیری کاهش داد.