به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، احمد کیخسروی رییس کل دادگستری خراسان شمالی در تشریح عملکرد دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان اظهار داشت: دو هزار و 173 مورد از درخواست‌های ارایه شده در مورد اختلافات زوجین، هزار و 904 مورد از مشاوره‌ها درباره پیگیری مطالبات مالی و 34 مورد در رابطه با پیگیری امور کیفری آن‌ها بوده است.
 
وی تصریح کرد: درهمین مدت پیگیری‌های لازم در مورد 596 نفر از اطفال انجام شده و 691 نفر به مراکز قضایی، مشاوره و حمایتی معرفی شده‌اند.
 
کیخسروی با بیان این‌که بانوان و کودکان از ارکان اصلی خانواده‌ها هستند و سلامت بانوان ضامن سلامت خانواده‌هاست، افزود: ارایه مشاوره‌های حقوقی نقش بازدارنده‌ای در زمینه بروز آسیب‌های اجتماعی دارد و دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان استان نیز به عنوان یکی ازاین مراکز مشاوره‌ای است.
 
این مقام قضایی گفت: عمده اختلافات زوجین در مورد تقاضای طلاق، ثبت واقعه ازدواج، ازدواج مجدد زوج، سوء رفتار زوج و عسر و حرج زوجه است.
 
کیخسروی افزود: صدور حکم رشد، حضانت و تعیین نسب نیز از جمله درخواست‌های مطروحه اطفال است.

وی همچنین از رسیدگی و مختومه شدن 59 هزار و 951 پرونده در شش ماهه اول امسال، درحوزه‌های قضایی خراسان شمالی خبرداد و گفت: از این تعداد 17 هزار و 901 پرونده در دادسراهای عمومی و انقلاب، 24 هزار و 724 فقره در دادگاه‌های حقوقی، جزایی و انقلاب، چهار هزار و 701 فقره در دادگاه‌های تجدید نظر و کیفری و 12 هزار و 625 فقره نیز در اجرای احکام مدنی و کیفری رسیدگی و مختومه شده‌اند.

رییس کل دادگستری خراسان شمالی افزود: یکی از وظایف خطیر دستگاه قضایی ایجاد امنیت و نظم عمومی است که در سایه تعامل و همکاری با سایر ادارات و ارگان‌ها حاصل خواهد شد.
 
وی اظهار داشت : تکریم ارباب رجوع، به روزرسانی اطلاعات و دانش حقوقی، بررسی دقیق پرونده‌ها و دقت و سرعت در صدور آرا و قرارها از اولویت‌های کاری دستگاه قضایی استان است.