به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع پرشور مردم خراسان شمالی ضمن تشكر از مردم این استان برای حضور گسترده در خیابان‌ها، شور و نشاط و سرزندگی را از جمله مشخصه‌های این مردم خواندند و خاطرنشان كردند: استان خراسان شمالی جزو 10 استان برتر علمی كشور است و مردم این دیار غیور، دیندار، مرزبان، سرزنده، بانشاط و شجاع هستند.

گزیده بیانات مقام معظم رهبری به شرح زیر است: نشاط و سرزندگی و آماده به‌كاری بعد از انقلاب تا به امروز در سرتاسر كشور وجود دارد و این موضوع برای ملتی كه درصدد حركت رو به جلو و ترقی و تعالی و به دنبال حیات طیبه است یک موهبت بزرگ قلمداد می‌شود.  نشاط و سرزنده بودن نعمت بزرگی است ولی كافی نیست.
 
برای رفتن به قله‌ها شرط‌های دیگری وجود دارد از جمله اینكه باید یک نقشه راه و هدف و چشم‌انداز و ترسیم خط سیر حركت وجود داشته باشد و پس از این مرحله نیز رصد كردن دائم این حركت لازم است. من اصرار دارم كه جوانان عزیز و نخبگان كشور امروز به این مسائل اصلی توجه داشته باشند، چراكه ما امروز اینها را نیاز داریم.
 
اهداف‌ این حركت از اول انقلاب هم در شعارهای مردم و هم در بیانات امام (ره) ترسیم شده و نقشه راه نیز به طور اجمالی معلوم شده و بعد در طول زمان در این سال این نقشه راه مدون، پخته و تكمیل شده است و امروز ملت ایران می‌داند كه چه می‌خواهد و دنبال چیست.
 
اگر بخواهیم هدف‌های ملت ایران را در یک مفهوم خلاصه كنیم كه بتواند تا حدود زیادی خواسته‌های عمومی كشور و ملت را بیان كند و در بر بگیرد، آن مفهوم كلیدی عبارت از مفهوم «پیشرفت» است. 

در غرب با یک جهت مادی به پیشرفت نگاه می‌كنند. پیشرفت در نظر آنها در درجه اول پیشرفت در ثروت و پیشرفت در علم،‌ نظامی و فناوری است اما در منطقه اسلامی ابعاد بیشتری دارد و پیشرفت در علم، اخلاق،‌ عدالت، رفاه عمومی و ... را شامل می‌شود.

هدف، پیشرفت است و در این مسیر رصد كردن مرحله به مرحله وظیفه نخبگان است. وظیفه نخبگان در هر مرحله شناسایی نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها، برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی از فرصت‌ها و جلوگیری از خطر تهدیدها و آگاه كردن مردم در این مسیر است.
 
قضاوت من از پیشرفت كشور مثبت است. در دوران سی ساله انقلاب به طور مرتب پیشرفت كردیم و به طور طبیعی كندی و تندی بوده است. پیشرفت كشور و ملت به سوی قله‌ها هرگز متوقف نشده ‌است. 

نخبگان سیاسی،‌ علمی و روحانی باید با شناسایی ضعف‌ها پیشرفت كشور را تسریع كنند. ساز و برگ اصلی پیشرفت عزم، امید و تلاش است. اگر ساز و برگ اصلی پیشرفت وجود داشته باشد هیچ خطری به معنای واقعی خطر نیست و خطر واقعی این است كه ساز و برگ اصلی از میان برود. اگر ملتی توانست امید،‌ عزم و تلاش خود را حفظ كند هیچ مشكلی برایش مشكل محسوب نمی‌شود.