به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، بخش دیگری از محورهای بیانات مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

وقتی حضور مردم در همه صحنه‌ها، حضور برجسته‌ای است دشمنان ایران هیچ كاری نمی‌توانند بكنند. مردم روحیه گرفته ایران به بركت اسلام در مقابل غرب كوتاه نمی‌آیند. غرب عصبانی است و بهانه‌اش را امروز انرژی هسته‌یی گذاشته است.

وانمود می‌كنند اگر ملت ایران از انرژی هسته‌یی صرف‌نظر كند تحریم‌ها برداشته می‌شود، دروغ می‌گویند. از روی بغض و كینه تصمیم می‌گیرند تحریم‌های غیرمنطقی كه همه عقلا آن را غیرمنطقی می‌دانند، علیه ایران اعمال كنند.

تحریم‌های غیرمنطقی غرب، وحشیانه است. این جنگی با یک ملت است كه با توفیق الهی مغلوب ملت ایران خواهند شد. البته ممكن است مشكلاتی ایجاد كنند، بعضی از بی‌تدبیری‌ها هم این مشكلات را افزایش می‌دهد. 

فشارهای غرب چیزی نیست كه ملت ایران نتواند از آن عبور كند. ملت ایران از همه این مشكلات عبور خواهد كرد و دشوارتر از آن را مسوولان كشور حل كرده‌اند. غرب با اندک مشكلی ابراز خوشحالی می‌كند.

در موضوع نوسان ارز و ریال غرب متانت و وقار دیپلماسی را رعایت نكرد و كودكانه ابراز خوشحالی كرد. آنها با آتش زدن چند سطل زباله در آن سوی دنیا ابراز خوشحالی می‌كنند. 

مشكل غرب به مراتب پیچیده‌تر از مشكل ما است، اقتصاد غرب قفل است. شما بدبختید و رو به اضمحلال و ركود هستید. جمهوری اسلامی ایران با این مشكلات از پا در نمی‌آید. مشكلات اصلی امروز گریبان غربی‌ها را گرفته است. جنبش 99 درصدی در آمریكا یک واقعیت است كه آن را سركوب می‌كنند.

گرفتار اقتصادی، غربی‌ها هستند. بدانند جمهوری اسلامی بر این مشكلات فائق خواهد آمد و آنها را باز هم در حسرت شكست دادن ملت ایران خواهند گذاشت. مردم و مسوولان در مورد مسائل كشور وظیفه دارند، همه باید به وظایف خود عمل كنند. هوشیاری مردم نقش دارد، وقتی به وظیفه عمل كردیم كارها پیش می‌رود.
 
هوشیاری قشرهای مختلف مردم و موقع‌شناسی آنها با ارزش است. بیانیه بازاری‌ها كار با ارزشی بود. حرف من در فتنه 88 این بود كه چند روز بعد از انتخابات به آن عظمت در پی تشنج‌آفرینی آن كسانی كه به نام آنها این كارها انجام می‌گرفت باید همان موقع اعلامیه می‌دادند و اعلام بیزاری می‌كردند، این كار را نكردند.
 
اگر این كار را می‌كردند فتنه زودتر ریشه‌كن می‌شد و مسایل بعدی پیش نمی‌آمد. هوشیاری و موقع‌سنجی خصوصیت مهمی است كه ملت ما باید متوجه آن باشد. مسوولان كشور مسوولیت‌شناس و مسوولیت‌پذیر باشند و تقصیرها را گردن هم نیندازند، اتحاد لازم و همدلی و برنامه‌ریزی را داشته باشند. 

مسوولان حدود قانون اساسی را نسبت به هم حفظ كنند، قانون اساسی ما كمبود ندارد. نقش هركدام از قوا مشخص است، همه به وظایف خود عمل كنند. مسوولان كشور دلسوزند. ممكن است هركس اشتباهاتی انجام دهد اما همه اشتباهات قابل جبران هستند. كار، تلاش، صبر، امید و برنامه‌ریزی لازمه عبور از این مسیر است. مسیر امروزی كه در آن قرار داریم بسیار مهم است.