به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، حسین احمد آبادی اظهار داشت: یکپارچه سازی اراضی کشاورزی به منظور حفظ بستر آب و خاک و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی از مهمترین اهداف تعریف شده برای تشکیل شرکت‌های تعاونی تولید بوده است.

وی تصریح کرد: شرکت‌های تعاونی تولید با عضویت کشاورزان خرده مالک تشکیل می‌شوند که اینگونه شرکت‌ها با مشارکت اعضا در اراضی تحت پوشش خود طرح‌های تسطیح اراضی، جاده بین مزارع، کانال بتنی، شبکه آبیاری و اجرای پروژه‌های آبیاری تحت فشار را در راستای اهداف یاد شده اجرا می کنند.

به گفته وی، 85 درصد اعتبارات این عملیات در سطح اراضی تحت پوشش شرکت‌ها از محل اعتبارات بلاعوض وزارت جهاد کشاورزی و 15 درصد دیگر نیز از محل اخذ خودیاری از کشاورزان عضو این شرکت‌ها باید تامین شود.
 
احمد آبادی در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر شرکت تعاونی تولید بلقیس واقع در شهرستان اسفراین و شرکت تعاونی تولید مایوان در شهرستان فاروج به صورت 100 درصد عملیات‌های عمرانی یاد شده را در سطح اراضی تحت پوشش خود با مشارکت دولتی و پرداخت خودیاری کشاورزان اجرایی کرده‌اند و در آینده نزدیک نیز این عملیات عمرانی توسط شرکت تعاونی تولید اسلام آباد واقع در شهرستان مانه و سملقان و تعاونی تولید دهقان در شهرستان اسفراین اجرایی خواهند شد.
 
وی اذعان کرد: این در حالی است که 18 شرکت تعاونی تولید در استان به دلیل عدم توانایی کشاورزان عضو در پرداخت 15 درصد خودیاری خود غیر فعال باقی مانده‌اند و این شرکت‌ها توانایی اجرای عملیات عمرانی یاد شده در اراضی تحت پوشش خود را ندارند.

رییس اداره خدمات فنی و کشاورزی در خاتمه تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید در زمینه پرداخت خودیاری کشاورزان تجدید نظری داشته باشد و درصد پرداخت خودیاری کشاورزان هر استان را مبتنی بر سطح درآمدی کشاورزان آن استان در نظر بگیرد.

وی همچنین یادآور شد: پیمانکاران نیز می‌توانند از کشاورزانی که در پرداخت خودیاری‌ها مشکل دارند در هنگام اجرای عملیات‌های عمرانی یاد شده از آنان به عنوان نیروی کار استفاده کنند.