به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، حسین مهدی دوست در بازدید از شرکت‌های تعاونی تولید و سهامی و زراعی استان، اجرای قانون اصلاحات اراضی در قبل از انقلاب را از مهم‌ترین دلایل استقرار نظام خرده دهقانی بر اراضی کشاورزی در کشور برشمرد.
 
وی اظهار داشت: تغییر کابری اراضی کشاورزی و خرید و فروش این اراضی بر اثر بیکاری و فقر نیز روند خرد شدن اراضی کشاورزی و اسقرار نظام خرده دهقانی در کشور را تشدید کرده است.

به گفته وی، در حال حاضر 86.7 درصد از اراضی کشاورزی در کشور با قطعات زیر 10 هکتار تحت مدیریت نظام خرده دهقانی و 13.3 درصد از اراضی کشاورزی در کشور تحت مدیریت عمده مالکان، شرکت‌های تعاونی تولید، سهامی و زراعی و کشت و صنعت هستند.
 
این مسوول کاهش بهره وری مصرف آب، کاهش کمی و کیفی تولید محصولات کشاورزی، فرسایش خاک، کاهش درآمد تولیدکنندگان، افزایش قیمت تولیدات، عدم سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه کشاورزی، رقابتی نبودن تولید در داخل و افزایش بیکاری و مهاجرت را از مهم‌ترین پیامدهای نظام مدیریت خرده دهقانی عنوان کرد.

وی در ادامه به تشریح سند چشم انداز 20 ساله کشور در حوزه کشاورزی پرداخت و گفت: مبتنی بر این سند ترسیم شده، باید ایران به رتبه نخست اقتصادی در منطقه خاورمیانه ارتقا یابد.
 
وی بیان داشت: توسعه و ساماندهی نظام‌های بهره برداری در عرصه‌های کشاورزی مبتنی بر تسطیح، تجمیع، یکپارچه سازی اراضی و مکانیزه کردن ابزارآلات و ماشین آلات کشاورزی در کشور برای تحقق سند چشم انداز 20 ساله ضروری است.
 
مهدی دوست عنوان کرد: در همین راستا استقرار نظام‌های بهره برداری در عرصه‌های کشاورزی کشور به منظور مدیریت یکپارچه، یکجاکشتی و اجرای الگوی کشت در دستور کار قرار گرفته‌اند که در حال حاضر یک هزار و 310 شرکت تعاونی تولید با سطح پوشش 3.2 میلیون هکتار از اراضی، 37 شرکت سهامی و زراعی با سطح پوشش 89 هزار هکتار و 14 شرکت کشت و صنعت در سطح کشور تاسیس شده‌اند که در حال فعالیت هستند.

مدیر کل دفتر نظام‌های بهره برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در خاتمه بیان داشت: در حال حاضر ساماندهی واحدهای کشاورزی خرده دهقانی استان‌های اصفهان، کرمانشاه و مازندران به عنوان یک طرح ملی با همکاری معاونت آب و خاک جهاد کشاورزی به صورت پایلوت در حال اجرا است که این برنامه در سایر استان‌ها نیز در دستور کار قرار خواهند گرفت.