به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، محمود احمدی بیغش در نشست کمیته نهضت مطالعه مفید و انجمن کتابخانه‌های عمومی استان بر ضرورت مشاركت تمامی دستگاه‌های اجرایی استان برای اجرای طرح ملی کتابخانه صبا و ترویج فرهنگ اهداء کتاب و وقف تاكید كرد.

وی در ادامه با تاکید بر توسعه فضاهای کتابخانه‌ای در استان، اعلام كرد: هم اکنون پنج کتابخانه آماده بهره برداری است كه باید هر چه سریع‌تر نسبت به تجهیزات ارایه خدمات اقدام شود.
 
وی همچنین از مسوولان میراث فرهنگی استان نیز خواست تا برای اجرای هرچه بهتر طرح کتابخانه صبا در استان فضایی همانند عمارت مفخم را در اختیار مجریان این طرح قرار دهند.

نماینده عالی دولت در استان همچنین خاطر نشان كرد: سرانه مطالعه در استان به ازای هر 71 دقیقه و 30 ثانیه برای هر نفر است این در حالی است که با توجه به رشد این شاخص این آمار راضی کننده نبوده و باید برای ارتقای این شاخص تلاش شود.
 
معاون برنامه ریزی استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهار داشت: از محل سفر مقام معظم رهبری 30 میلیارد ریال برای کتابخانه‌های شیروان، اسفراین و آشخانه اختصاص یافته است.

حسن قلی زاده بیان داشت: این میزان اعتبار به صورت مشارکتی 50 درصدی از سوی دفتر مقام معظم رهبری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سال آینده تامین می‌شود.

وی گفت: 20 میلیارد ریال اعتبار نیز برای تکمیل کتابخانه مرکزی بجنورد مصوب شده که 10میلیارد ریال از این میزان از سوی وزارت ارشاد، پنج میلیارد ریال از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و پنج میلیارد ریال نیز از اعتبارات استانی باید درنظر گرفته شود.

قلی زاده همچنین با اینکه تاکنون سه میلیارد و 500 میلیون ریال از اعتبار موجود تخصیص یافته است، گفت: برای سال جاری 20میلیارد اعتبار برای کتابخانه‌های عمومی ابلاغ شد که از این اعتبار 10میلیارد ریال تخصیص داده شده و برای سال آینده نیز 13 میلیارد ریال اختصاص می‌یابد.

وی یادآور شد: هشت کتابخانه شهری و حدود 23 کتابخانه روستایی در استان در حال ساخت است که هم اکنون پنج کتابخانه آماده بهره برداری داریم.
 
وی افزود: در حوزه آموزش و پرورش نیز یک میلیارد و 500 میلیون ریال برای کتابخانه‌های سیار در نظر گرفته شده است.