به گزارش خبرنگار برنا از خراسان شمالی، محمد صمدی در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: این هیات تجاری 15 نفره که طی هفته گذشته به اقلیم کردستان عراق اعزام شده بودند در زمینه‌های فنی و مهندسی، کشاورزی، صادرات و واردات کالا 5 تفاهم نامه تجاری منعقد کردند که اتاق بازرگانی استان پیگیر اجرای این تفاهم نامه است.
 
وی در ادامه به برنامه ریزی برای اعزام هیات‌های تجاری به بازارهای هدف تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: به زودی یک نماینده از استان برای معرفی فرش دو روی دست بافته منطقه راز و جرگلان با نام فرش دوی دوخت به همراه هیات تجاری سازمان فرش ایران به کشور اندونزی اعزام خواهد شد تا در نمایشگاه جاکارتا به منظور معرفی این دست بافته حضور یابد.
 
وی هچنین از اعزام یک هیات تجاری به کشور پاکستان در 24 بهمن ماه سال جاری خبر داد و افزود: علاوه بر این، در 9 اسفندماه سال جاری نیز یک هیات تجاری برای حضور در نمایشگاهی برای معرفی محصولات استان به کشور ترکمنستان اعزام خواهد شد.

این مسوول یادآور شد: در 17 اسفند ماه سال جاری نیز یک هیات تجاری از استان در نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در کشور قرقیزستان اعزام می‌شوند.

علاوه براین، وی به صادرات 150 میلیون دلاری کالا از استان به بازرهای هدف طی 9 ماه گذشته اشاره داشت و گفت: این حجم صادرات از استان در شرایط تحریم محقق شده است.
 
وی خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای سال جاری میزان حجم صادرات پیش بینی شده از استان 110 میلیون دلار بود.
 
صمدی صادرات پتروشیمی، پودر آلومینیا، پلاستیک جات و محصولات کشاورزی را از مهم‌ترین کالاهای صادراتی استان در سال جاری به بازارهای هدف اعلام کرد.

وی همچنین یادآور شد: اخیرا توافقاتی میان ایران و کشور ترکمنستان در زمینه واردات گاز به صورت تهاتری منعقد شده است که در صورت اجرای این توافقات، گاز از ترکمنستان به ایران وارد و کالا به ترکمنستان صادر خواهد شد و این امر زمینه تحقق صادرات 100 درصدی کالا از استان به کشور ترکمنستان را محقق می‌کند.

رییس اتاق بازرگانی استان در خاتمه خاطر نشان کرد: در ارزیابی صورت گرفته از عملکرد اتاق‌های بازرگانی در کشور، اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان فعال‌ترین اتاق بازرگانی معرفی شد که در همین راستا این اتاق در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی، اعزام هیات‌های تجاری به بازارهای هدف و پذیرش تجار خارجی، حائز مقام دوم در کشور شده است.