به گزارش خبرنگار برنا از خراسان شمالی، محمدرضا عارف، کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران خراسان شمالی، عزت، حکمت و مصلحت را مبنای سیاست خارجی دولت احتمالی خود عنوان کرد.

وی اظهار داشت: درصدد هستم تا اجتماع دنیا علیه ایران را بشکنم و تعامل سازنده‌ای با دیگرکشورها مبتنی بر جهت‌گیری های اصلی نظام در پیش بگیرم.

وی با تصریح بر این مطلب که پیام ما به دنیا صلح است، افزود: تعامل دوجانبه و سازنده ای را با کشورهای منطقه و مجامع بین المللی به منظور دست یابی ایران به جایگاه واقعی خود در سطح بین الملل را دنبال خواهم کرد.

وی خاطر نشان کرد: برای این مهم نیز از وجود دیپلمات های توانمند و با تجربه که آگاه به ضوابط و قوانین بین الملل هستند در تناسبات سیاسی و دیپلماتیک خارجی بهره خواهم گرفت.

دکتر عارف در خصوص برنامه های خود در حوزه سیاست داخلی نیز بیان داشت: شعار من شایسته سالاری است و تلاش می کنم بر مبنای همگرایی حداکثری عمل کرده تا از مشکلات عبور کنیم و کشور را به سوی توسعه و پیشرفت سوق دهیم.

وی تاکید کرد: در دولت احتمالی خود از وجود نیروهایی که همسویی با اجرای برنامه های دولت را داشته باشند بهره خواهم گرفت.

وی در تشریح برنامه های خود برای فعالیت احزاب در ایران نیز عنوان کرد: وجود احزاب برای نظام جمهوری اسلامی ایران یک ضرورت است.
 
این کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورای شهرها برگزار می شود، گفت: برای این مهم تشکیل احزاب بسیار ضروری است که این امر زمینه ساز رشد سیاسی عموم جامعه خواهد بود.
 
وی تصریح کرد: برای تشکیل احزاب در کشور با تخصیص منابع مالی حمایت خواهم کرد.

علاوه بر این، وی بر حمایت از افزایش تعداد رسانه ها و جریان آزاد اطلاعات در کشور نیز تاکید کرد و گفت: دولت ها باید نسب به نقد رسانه ها آستانه تحمل خود را افزایش دهند.

علاوه بر این، عارف در تشریح برنامه های اقتصادی خود نیز بیان داشت: اجرای برنامه های هدفمندسازی یارانه ها را بر مبنای تکمیل فاز اول آن بخصوص در زمینه حمایت از بخش تولید دنبال خواهم کرد.

وی افزود: بعد از اجرای فاز اول این طرح، به ارزیابی عملکرد خواهم پرداخت و جهت گیری در فاز دوم را بر اساس حمایت از اقشار آسیب پذیر، فراهم سازی زمینه های تامین اجتماعی برای عموم و بسترسازی توسعه در بخش صنعت و زیرساخت ها را پیگیری خواهم کرد.

وی همچنین مبارزه با فساد را از دیگر برنامه های خود در بخش اقتصادی عنوان کرد و نسبت به شکسته شدن قبح رشوه نیز ابراز تاسف کرد.

وی تاکید کرد: مقابله با فساد و مبارزه با دانه درشت ها را مبتنی بر ظرفیت های قانونی تعریف شده، پیگیری می کنم.

عارف در ادامه بر اجرای اصل 14 و 15 قانون اساسی تاکید کرد و گفت: پیشرفت در بخش نوار مرزی کشور به منظور محرومیت زدایی و ایجاد شرایط مناسب زندگی و ساکنان این منطقه را پیگیری خواهم کرد تا علاوه بر اینکه توسعه اقتصادی و اشتغال در این مناطق برای آنان فراهم شود، بتوان با اتخاذ راه کارهایی مناسب فرهنگ و گویش ساکنان این مناطق را نیز حفظ کرد.

وی بهره‌گیری از ظرفیت های موجود گردشگری در کشور را از دیگر مزیت های مهم اقتصادی برشمرد و گفت: برای تقویت گردشگری در خراسان شمالی، ایران همچنین جذب گردشگر خارجی به داخل کشور حمایت خواهم کرد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در بخش کشاورزی نیز افق دید برنامه ریزی ها را بر مبنای تولید برای صادرات تدوین خواهم کرد و در همین راستا باید صنایع تبدیلی و تکمیلی نیز توسعه یابند.

وی گفت: تولیدات از بین رفته بخش کشاورزی در سطح مناطق مختلف کشور از جمله خراسان شمالی در زمینه تولید پنبه، ابریشم و... نیز احیا خواهم کرد.

عارف در خاتمه به افزایش آمار طلاق در جامعه اشاره داشت و گفت: با نگاه فرهنگی و ارائه آموزش به جوانان به منظور مدیریت و تحکیم زندگی مشترک و کاهش نرخ طلاق را پیگیری خواهم کرد، این در حالی است که باید زمینه های اشتغال، تامین تسهیلاتی از جمله مسکن برای ازدواج جوانان را نیز می بایست فراهم کرد.