به گزارش خبرنگار برنا از خراسان شمالی، امید مسعودی، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: توافقی میان معاون فناوری ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد ایران منعقد شد، که بر اساس این توافق نامه، مقرر شده است تا تمامی آزمایشگاه های کشور به یکدیگر مرتبط و اطلاعات آنها به تبادل گذاشته شوند.

وی تصریح کرد: این هماهنگ سازی میان آزمایشگاه ها، موجب می شود تا برای ایران سود میلیون دلاری به همراه داشته باشد.

وی در ادامه به آزمایشات حمل و نقل جاده ای در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در کشور ایران دو آزمایشگاه حمل و نقل جاده ای در واحدهای خودروسازی ایران خودرو و سایپا وجود دارند که هیچ یک فعال نیستند.

مسعودی با بیان اینکه دستگاه های آزمایشگاه های حمل و نقل جاده ای بسیار گران قیمت است، عنوان کرد: برای تامین این دستگاه ها یا باید آنها را وارد و یا اینکه مهندسان داخلی را برای کسب فناوری ساخت این دستگاه ها اعزام کنیم تا به تولید بومی آنها دست یابیم.

وی همچنین با اشاره به فعالیت های صادراتی و وارداتی ایران با 37 کشور دنیا در قثلب انعقاد تفاهم نامه، گفت: با این وجود، به دلیل گستردگی کشور ایران و هم مرز بودن با کشورهای همجوار، قاچاق کالا نیز جریان دارد که در همین راستا، ضروری است مردم برای حمایت از تولیدات با کیفیت که با استاندارد ها مطابقت دارند از خرید کالاهای قاچاق امتناع و کالاهای با کیفیت را خریداری کنند.

وی خاطر نشان کرد: خرید و حمایت مردم از کالاهای با کیفیت که از استانداردهای لازم برخوردار هستند، زمینه ساز برندسازی و رقابت پذیری تولیدات داخلی خواهند شد.

علاوه بر این، مشاور رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه با تاکید براین نکته که اطلاع رسانی رسانه ها و ارائه آموزش ها از سوی ادارات کل استاندارد کشور به مردم، زمینه آشنایی و رشد آگاهی آنان را از تولیدات با کیفیت و تشخیص آنها از تولیدات بی کیفیت فراهم می کند، تصریح کرد: استاندارد بودن کالاها باید به حقوق شهروندی مردم تبدیل شود و مردم نیز باید این حق را از حاکمیت مطالبه کنند.

وی همچنین گفت: مردم در صورتیکه با یک کالای بی کیفیت روبرو شدند، موضوع را به نهادهای بازرسی اطلاع دهند.