به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی فرامرز رمضانی کارگردان مستند تلویزیونی یووار گفت: یووار مستندی 40دقیقه ای است که در سیمای استانها تصویب و توسط شبکه خراسان شمالی ساخته می شود.

وی افزود: مستند یووار که درحال حاضر در مرحله تصویربرداری است به فرهنگ، آداب و رسوم و پیشینه رسم کهن یاوری و یادگیری در خراسان شمالی می پردازد.

رمضانی تولید مستند در شهرستان‌های مختلف خراسان شمالی و در روستاهای بزرگ و آباد این استان را از ویژگی های یووار عنوان کرد و یادآور شد: علیرغم تغییر شیوه زندگی و معیشت مردمان، هنوز هم در روستاها نشانه هایی از این رسم پسندیده به چشم می خورد.

وی به تولید این مستند در بیش از 10 لوکشین شامل روستاهای اسپیدان و باغچق در بجنورد، مایوان در فاروج، نامانلو و گلیان درشیروان، کاستان و درکش در مانه و سملقان، سنخواست درجاجرم، روئیین و بیدواز در اسفراین اشاره کرد و گفت: این مستند در یک قسمت 40 دقیقه ای تولید و پخش خواهد شد.

رمضانی تصریح کرد: در این برنامه علاوه بر تصاویری از یاوری های کشاورزی، دامداری، شادیانه ها، سوگواری های خاص از نظر کارشناسان، کهنسالان و مردم نیز استفاده خواهد شد.

کارگردان مستند تلویزیونی یووار با اشاره به آغار تصویربرداری این مستند در خرداد ماه امسال عنوان کرد: مراحل تصویر برداری این مستند تا ماه محرم ادامه خواهد داشت و تدوین آن نیز پس از پایان تصویربرداری آغاز خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد این مستند تا پایان آذر ماه برای پخش از شبکه استانی و شبکه های سراسری آماده شود.