به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، بهروز جعفری کارشناس مسئول حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: سرشماری حیات وحش به منظور برآورد شمار جمعیتی گونه‌های موجود و مقایسه آمار جمعیتی آنان با سال های گذشته برای کسب اطلاع از وضعیت زادآوری همچنین بررسی عوامل موثر بر تغییرات جمعیتی آنان و برنامه‌ریزی برای حفاظت بهتر از این گونه ها هر ساله اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال جاری دو هزار و 486 راس قوچ و میش 740 راس آهو و 67 کل و بز در مناطق حیات وحش استان سرشماری شدند، عنوان کرد: علاوه بر آن، در این دوره از سرشماری گونه های گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای، روباه و پلنگ نیز مشاهده شدند.

وی با بیان اینکه در بهار سال گذشته سرشماری از جمعیت وحوش استان صورت نگرفت، تصریح کرد: با این وجود، آمار موجود نشان می دهد که شمار جمعیت آنان در بهار سال جاری در مقایسه با سال 89 رشد چشمگیری وجود نداشته است.
 
جعفری خاطر نشان کرد: سرشماری بهاره حیات وحش استان در مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست استان در پارک‌های ملی سالوک و ساریگل و مناطق حفاظت شده گلول و سرانی، قرخود و پناهگاه حیات وحشت میان دشت طی ماه های خرداد و تیر ماه جاری آغاز شد، به پایان رسید.

وی سرشماری های سالانه از گونه های حیات وحش را در مرحله نخست بعد از فصل زادآوری آنان و در مرحله دوم در فصل پاییز اعلام کرد.

کارشناس مسئول حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان در خاتمه وجود سلاح های پر تعداد مجاز و غیر مجاز، دام مازاد از ظرفیت مناطق حفاظت شده، تخریب زیستگاه ها بر اثر جاده سازی و معدن کاوی، وسعت کم مناطق حفاظت شده نسبت به سطح استاندارد و بیماری را از مهمترین عوامل تهدید کننده حیات وحش استان برشمرد.