به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد مقدس، ذبیح الله یاری نژاد مسوول امور فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور اظهار داشت: موضوعات این کنگره مربوط به قیام عاشورا، امام حسین(ع) و 72 شهید کربلاست که در قالب های شعر سپید و کلاسیک برگزار می‌شود که امسال با حضور دکتر سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این کنگره ملی شعر عاشورایی برگزار شد.

وی با بیان اینکه امسال پنجمین سال پیاپی است که این کنگره شعر همزمان با ماه محرم‌ در الیگودرز استان لرستان برگزار می‌شود، افزود: در ابتدای این کنگره ملی بیژن ارژن و اسماعیل امینی از شعرای کشوری و عضو هیأت داوران اشعار خود را قرائت کردند.

یاری نژاد با اشاره به این‌كه ۱۰۱۶ اثر پس از اعلام فراخوان كنگره سراسری در دو بخش شعر كلاسیك و سپید از ۲۶۸ شاعر كشور به دبیرخانه كنگره ارسال شده ‌است، گفت: از مجموع آثار دریافتی ۳۰ اثر برگزیده از شعرای کشوری در بخش‌های كلاسیك و سپید توسط هیأت داوران انتخاب شد كه چهار نفر از آنان شاعران نیشابوری بودند که اشعار خود را در حضور دکتر سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در كنگره سراسری شعر "حنجره‌های سرخ" ارائه کردند.

وی افزود: در حاشیه این کنگره برپایی نمایشگاهی از آثار نقاشی عاشورایی استادان و دانشجویان رشته كارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس در نگارخانه شهرستان الیگودرز برپا شد.

یاری نژاد تصریح کرد: كنگره سراسری "حنجره‌های سرخ" به مدت سه روز در تالار فرهنگ و هنر شهرستان الیگودرز برگزار شد.