به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار با بیان این که روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان دیرینه و بر اساس احترام متقابل و منافع ملی طرفین شکل گرفته، اظهار کرد: ماخواهان کشوری آباد، ایمن و توسعه یافته در همسایگی خود هستیم.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات موفق ریاست جمهوری در این کشور بدون حضور و دخالت نیروهای بیگانه، این مهم را به دولت و ملت افغانستان تبریک گفت.
 
استاندار خراسان رضوی ضمن ابراز همدردی با بازماندگان حادثه رانش زمین در بدخشان افغانستان، از آمادگی استان برای استمرار کمک رسانی به مردم این منطقه خبر داد.

رشیدیان تصریح کرد: در چارچوب قوانین دو کشور و مبتنی بر اولویت سیاست خارجی، آماده ی همکاری در حوزه های صنعتی، تجاری، علمی، فرهنگی، بهداشتی، خدمات شهری، زراعی و محیط زیست با ولایت هرات هستیم.

وی با اشاره به توانمندی های استان در حوزه صنعت، معدن و صدور خدمات فنی و مهندسی، بر تسهیل در روند فعالیت تجار و بازرگانان دو طرف، تسریع در مبادله ی کالا، تبادل هیات های تجاری، تقویت اتاق های بازرگانی و تجارت دو استان، برپایی نمایشگاه توانمندی های اقتصادی به صورت اختصاصی و بین المللی و رفع موانع موجود در زمینه سرمایه گذاری در امور تولیدی، کشاورزی، صنعتی و تجاری تاکید کرد.
 
استاندار خراسان رضوی، زمینه سازی جهت ایجاد و تداوم روابط بین مراکز آموزشی، برگزاری سمینارهای تخصصی، آموزش نیروی کار، تبادل امکانات آموزشی و استاد و دانشجو، تداوم و گسترش توریسم درمانی با توجه به وجود مراکز درمانی مجهز و کادر درمانی متخصص، مورد تاکید قرار داد.

رشیدیان اظهار کرد: خراسان رضوی آمادگی برای اعزام استاد به مراکز فنی و حرفه ای هرات و پذیرش کارآموز و همچنین همکاری های مشترک فرهنگی از جمله مرمت و نگهداری بناهای تاریخی و برگزاری هفته های فرهنگی، در ولایت هرات را دارد.
 
وی به ظرفیت های استان در حوزه خدمات شهری و محیط زیست اشاره کرد و گفت: برگزاری دوره های آموزشی با هدف حفظ اکولوژی منطقه ای، حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از منابع طبیعی از جمله مواردی است که در توسعه مناسبات بین دو استان نقش به سزایی دارد. گسترش روابط تجاری، برپایی نمایشگاه تخصصی و مشترک، ارائه توانمندی های اقتصادی دو طرف، بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و غیر دولتی و تبادل هیات های تجاری بین دو استان از دیگر تاکیدات استاندار خراسان رضوی بود.
 
وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی جهت اجرایی شدن تفاهمات صورت گرفته بین خراسان رضوی و هرات، مبادله ی اطلاعات اقتصادی بین اتاق های بازرگانی هرات و مشهد، تسهیلات تجاری و ترانزیتی بین دو طرف در زمینه صدور روادید، افزایش روند سرمایه گذاری بین مشهد و هرات و رفع موانع سرمایه گذاری در امور تولیدی، کشاورزی، تجارتی و ترانزیتی را مورد تاکید قرار داد.

رشیدیان، استفاده از وجود مضجع شریف رضوی به عنوان عظیم ترین ظرفیت فرهنگی کشور را خاطر نشان کرد و گفت: زمینه سازی برای حضور زائران از کشور افغانستان، با جدیت از سوی مدیریت عالی استان دنبال می‌شود.

سید فضل اله وحیدی والی ولایت هرات نیز ضمن ابراز علاقه برای توسعه همکاری های اقتصادی بین دو استان، بر اجرایی شدن توافقات قبلی و رفع موانع آن ها تاکیدکرد.

وی احداث پروژه های زیربنایی در استان هرات را بسیار مهم ارزیابی و تصریح کرد: برای اجرای این پروژه‌ها به کمک پیمانکاران و مهندسان خراسان رضوی نیاز داریم و خواستار حضور جدی آنها در این حوزه هستیم.

تاکید بر تامین امنیت مرزها، توانمند سازی مرزنشیانان، فعال سازی هرچه بیشتر بازارچه‌های مرزی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.

گفتنی است؛ در این دیدار، معاونان، مشاوران، تعدادی از مدیران ستادی استانداری و مدیران کل دستگاه های اجرایی و هیات همراه والی ولایت هرات نیز حضور داشتند.