یکی از وقایع تاریخی بسیار حائز اهمیت که اندکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به حکم امام خمینی (ره) دائر شد روز جهانی قدس است که از روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان 1358 آغاز و مقرر شد هر ساله مسلمانان دنیا در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، راهپیمایی می کنند.

امام خمینی(ره) این روز را روز مقابله مستضعفین جهان با مستکبرین می دانستند و وظیفه مسلمانان را مقابله با مستکبرین و تمام ظالمان دنیا عنوان کردند. امسال مردم ایران و همه مسلمانان و آزادگان جهان سی و شمشین روز جهانی قدس را گرامی می دارند و با اجتماعات مردمی گسترده در سراسر دنیا، حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین و همه مظلومان دنیا اعلام می دارند.

این روز در بیانات مقام معظم رهبری، روز همه مستضعفین و روز یادآوری مظلومیت مردم فلسطین دربرابر دیدگان و نشان دادن این موضوع که مسئله فلسطین هرگز فراموش نخواهد شد، جلوه گر می شود. روز قدس امسال، با توجه به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه وسکوت معنادار مجامع بین المللی در برابر این جنایات از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد شد.

ملت ما امروز خلأ سازمان های بین المللی را پر می کنند. یکی از روحانیون حاضر در راهپیمایی، حضور مردم در راهپیمایی را خلق حماسه ای دیگر در جمهوری اسلامی دانست و اذعان داشت: ملت ما خلأ سازمان های بین المللی را پر می کنند و به جای آنها حمیت خود را از مردم مظلوم غزه فریاد می زنند.

وی با اشاره به سخنان نتانیاهو در مقابل رهبران امریکا که به کشتار کودکان بی گناه غزه و تخریب مدارس و مساجد افتخار می کند، اظهار داشت: سردمداران غربی که سیاست اختلاف افکنی میان مسلمانان را در پیش دارند، چهره اشان برای همه مردم دنیا فاش شده است.

یک روحانی مشهدی ابراز امیدواری کرد که اسرائیل روزهای آخر حیات خود را خواهد گذراند وگفت: این جنایات نشان دهنده نابودی رژیم صهیونیستی از درون است. یک مادر شهید مشهدی با ابراز همدردی با مادران داغدیده غزه، نابودی اسرائیل را دعا کرد و گفت: حضور مردم در این راهپیمایی ها نشان دهنده اهمیت غزه برای مردم ما و فراموش نکردن آن ها ست.

این مادر شهید هدف خود را از شرکت در راهپیمایی اعلام حمایت از مردم غزه عنوان کرد و افزود: این فریاد مرگ بر اسرائیل ما، نوای همدردی ملت ایران با مردم غزه است.

وی با اشاره به کشتار مردم غزه در روزهای اخیر ابراز داشت: در شرایط کنونی حضور در راهپیمایی تنها کاری است که می توانیم برای مردم مظلوم غزه انجام دهیم وهمین حضور مردم در راهپیمایی می تواند کمک بزرگی برای مردم غزه باشد چراکه می دانند هرگز تنها نخواهند ماند. هرگز مردم غزه را تنها نخواهیم گذاشت.

یکی از نوجوانان مشهدی که پلاکاردی که سخنان مقام معظم رهبری مبنی لزوم نابودی اسرائیل بر آن حک شده بود، با خود حمل می کرد، گفت: ما با فریادهای مرگ بر اسرائیل خود به مردم غزه می گوییم هرگز آنها را تنها نخواهیم گذاشت.

این نوجوان مشهدی خطاب به نوجوانان غزه گفت: امیدوارم هر چه زودتر با نابودی اسرائیل شما هم بتوانید به تحصیل خود ادامه دهید تا کشور خود را آباد کنید.

دیگر شهروند مشهدی هدف خود را از شرکت در راهپیمایی روز قدس، حمایت از مردم مظلوم غزه دانست و گفت: اینکه هر سال اجتماعات بیشتری در سراسر دنیا در حمایت از مردم مظلوم فلسطین تشکیل می شود، نشان دهنده آگاهی مردم دنیا از شرارت و پلیدی رژیم غاصب صهونیستی است و این امر مرهون درایت امام راحل در تأسیس روز قدس است.

وی ابراز داشت: صهونیستها باید بدانند که هرچه فریاد مرگ بر اسرائیل در سراسر دنیا بیشتر شود، آنها به روز مرگ خود نزدیکتر می شوند.

یک معلم مشهدی که همراه خانواده خود در راهپیمایی روز قدس حضور داشت، با اعلام انزجار از کشتار مردم مظلوم غزه توسط رژیم غاصب اسرائیل، این رفتار اسرائیل را خلاف عرف بین المللی و خلاف انسانیت دانست و اذعان کرد: آن ها به هیچ دینی پایبند نیستند چرا که تمام ادیان، حرمت جان و ناموس انسان ها را مهم می دانند.

وی حضور مردم در راهپیمایی روز قدس را یکی از اجتماعات بی نظیر در سراسر دنیا دانست و گفت: راهپیمایی روز قدس صدای آزادگی ملت ما و تمام آزادی خواهان دنیا را به همه مستکبران نشان می دهد. هر قطره خون در راه آزادی، کلیدی برای پیروزی است.

یک دانشجوی مشهدی با اعلام حمایت از مردم غزه ابراز داشت: آمده ام تا با حمایت از مسلمانان مظلوم غزه به جهان یادآوری کنم که مظلومیت از آن کیست و تروریست واقعی دنیا که ادعای حقوق بشر دارند چه کسانی هستند.

وی پیروی از دستورات مقام معظم رهبری را امری ضروری برای هر دانشجوی مسلمان دانست و ابراز داشت: به راهپیمایی آمده ام تا به همنوعان مسلمانم دلگرمی بدهم و بگویم با این که از شما دورم ولی با تمام لحظه های درد و رنجی که داشتید قلب تمام مردم ایران به درد آمد.

این دانشجوی مشهدی ابراز داشت: به عنوان یک مسلمان می توانیم برای هم نوعان خود در غزه دعا کنیم و با هرچیزی که مظهر و نشانه ای از صهیونیست ها داشته باشد، اعم از فیلم و آرم و تبلیغ آشکار مخالفت کنیم و آن ها را تحریم کنیم.

وی تأثیر این راهپیمایی ها را در روحیه مردم غزه بسیار دانست و تأکید کرد: مردم غزه وقتی من و هموطنانم را در حمایت از خود ببینند دلگرم خواهند شد و می دانند اگرچه از آنها دور ولی با آن ها متحد هستیم و برای فروپاشی صهیونسیم تشویقشان می کنیم.

این دانشجوی مشهدی خطاب به مردم مظلوم غزه گفت: هر خونی که در راه آزادی فلسطین ریخته شود، کلیدی برای پیروزی است، برادر و خواهر مسلمان ما عاشق شهادت و دشمن در وحشت نابودی است و اتکای ما به خداوند و خون شهداست و تا مرز نابودی دشمن پیش خواهیم رفت. امید ظهور و بهبود امر مسلمین در روز جمعه و روز قدس است.

یک پدر مشهدی با اشاره به اینکه امروز روز امام زمان (عج) است، اذعان کرد: اینکه روز قدس روز جمعه باشد از درایت امام خمینی (ره) بوده است چرا که امید ظهور و بهبود امر مسلمین در روز جمعه است.

وی کشتار مردم بی گناه غزه را محکوم کرد و گفت: خون این بی گناهان دامان ناپاک اسرائیل را خواهد گرفت و امیدوارم بتوانم روز نابودی اسرائیل را در کنار خانواده ام جشن بگیرم.

یک دانش آموز دبیرستانی مشهدی با ابراز خشم از کشتار نوجوانان و دانش آموزان غزه، نابودی اسرائیل را از خداوند منان درخواست کرد و گفت: حضور ما در راهپیمایی نشان دهنده پیروی ما از آرمان های امام خمینی (ره) و دستورات مقام معظم رهبری است و امیدوارم لیاقت سربازی در راه منویات رهبری را داشته باشم.

این نوجوان مشهدی روز قدس را یکی از بزرگترین روزهای مسلمانان دانست و ابراز داشت: امیدوارم همه نوجوانان غزه که این روزها در زیر حملات صهیونیست ها روزهای سختی را می گذرانند، فریاد هم دردی و یاری ما را بشنوند و بدانند که مردم ایران همیشه به یاد آن ها هستند و همیشه برای رهاییشان از چنگال اسرائیل غاصب دعا می کنند.