به گزارش خبرگزاری برنا ازمشهد مقدس، حجت الاسلام والمسلمین محمد هادی عبدخدایی، در این مراسم، به تبیین سیره اخلاقی، علمی و تبلیغی شهید هاشمی نژاد پرداخت و عنوان کرد: شهید هاشمی نژاد 7 مهرماه 1360 به خیل شهدا پیوست و پیکر پاکش در حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) به خاک سپرده شد.

وی گفت: هاشمی‌نژاد از تبار علم و ادب و اخلاق و آگاه و عالم به همه مسایل اجتماعی بود و در طول دوران زندگی خود دست از مبارزه نکشید.

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به سیر مبارزاتی این شهید بزرگوار، اظهار داشت: مبارزات ایشان، از سال 1342 به اوج رسید و تا پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن تا زمان شهادت با سخنرانی‌های پرشور و روشنگرانه ادامه داشت.

وی افزود: هاشمی‌نژاد، در تعقیب و گریزها، بازداشت‌ها و در پاسخ به سئوالات ساواك با زیركی خاصی عمل کرده كه به ظاهر تسلیم اما در باطن استوار و پرخروش بود كه همه این‌‌ها عامل برآشفتگی رژیم منحوس پهلوی و دستگاه‌های اطلاعاتی شاه شده بود.

عبد خدایی بیان داشت: دوران رشد و بالندگی سید عبدالكریم با اوجگیری حكومت دیكتاتوری رضاخان مواجه بود و این شهید بزرگوار، نقشی ارزنده در انسجام و اتحاد مردم در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی ایران داشته است.

وی ابراز داشت: شهید هاشمی‌نژاد، عازم حوزه علمیه قم شد و به ادامه تحصیل در زمینه فقه و اصول پرداخت و از اساتید بزرگی بهره برد و در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام بروجردی، علامه طباطبایی و امام خمینی (ره) شركت و در محضر آنان كسب علم کرد.

سفیر ایران در واتیکان عنوان کرد: سید عبدالکریم، در سال 1340 پس از فوت آیت ا... بروجردی به مشهد مقدس مشرف شد و در محضر درس آیت الله میلانی و آیت الله شیخ مجتبی قزوینی به تحصیل علم پرداخت.

وی اظهار داشت: این شهید بزرگوار، در برابر خداوند تسلیم محض بود و علاقه و ارادت خاصی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) داشت و از كبر و غرور منزه بود و با توده مردم به ویژه قشر مستضعف و محروم رابطه نزدیكی داشت و به یاری آنان می‌شتافت. ایشان نسبت به مسائل فرهنگی بسیار حساس و با مسئولیت بود و در این راه نیز زحمات زیادی كشید.

تلاوت قرآن مجید، مرثیه سرایی با صدای سید جعفر ماهرخسار و سخنرانی از جمله برنامه‌های سالروز شهادت جوانمرد فاضل شهید هاشمی‌نژاد بود.