به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، هوشنگ غلامزاده، معاون حمل و نقل وترافیک شهرداری مشهد، ظهر امروز(29 مهر) در جمع خبرنگاران با تسلیت درگذشت آیت الله مهدوی کنی، اظهار داشت: بودجه این معاونت در سال 93، بیش از 269 میلیارد تومان است و بخشی از این مبلغ جهت انقعاد 365 موافقت نامه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که طی یک سال گذشته، اکثر این توافقنامه ها منعقد شده اند، خاطرنشان کرد: در اکثر پروژه هایی که منقعد شده به همراه مدیران شهری و اعضای شورای شهر بازدید میدانی صورت گرفت که در این بازدید ها تصمیمات خوبی در خصوص انعقاد قراردادها صورت گرفت.

غلامزاده افزود: کارگروهی در سطح معاونت تشکیل شده که با انجام مطالعات توسط کمیته های تخصصی، پروژه های این معاونت را اولویت بندی می کنند و این کارگروه مطالعات بیش از 80 پروژه را انجام داده اند که در سازمان های مربوطه مورد بررسی قرار می گیرند.

وی با اشاره به لزوم مشارکت مردم و بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل، افزود: در تلاش هستیم با کمک معاونت اقتصادی بخش خصوصی را وارد طرح ها و پروژه های معاونت حمل و نقل کنیم تا در یک رقابت سالم و واقعی بتوانیم انجام پروژه هایی از قبیل ساخت ایستگاه های اتوبوس، توسعه ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی، احداث پارکینگ ها، به صورتی که شهرداری زمین مورد نیاز این طرح ها را در اختیار بخش خصوصی قرار می دهد.

معاون حمل و نقل وترافیک شهرداری مشهد سازمان اتوبوسرانی را سازمانی پرمسئولیت عنوان کرد و گفت: این سازمان بیش از 2 هزار و 430 دستگاه اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی داریم که از این تعداد بیش از هزار و 95 دستگاه متعلق به شهرداری و هزار 135 دستگاه متعلق به بخش خصوصی است.
 
غلامزاده افزود: عمر متوسط اتوبوس ها 7/4 سال است و میانگین روزانه جابجایی مسافر در مشهد بیش از 1 میلیون نفر است که سهم سازمان اتوبوسرانی از سفرهای درون شهری تنها 18 درصد است.

وی با تأکید بر نیاز سازمان اتوبوسرانی به افزایش ناوگان خود، ادامه داد: جهت خرید تعداد 100 دستگاه اتوبوس قرارداد امضا کردیم که بناست تا آخر سال تمام این 100 دستگاه را تحویل بگیریم و پیگیر وعده دولت محترم در سفر استانی در خصوص افزودن 200 دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی مشهد هستیم.

معاون حمل و نقل وترافیک شهرداری مشهد دیگر اقدام این معاونت در سال گذشته را تکیمل توقفگاه ها و پایانه های انقلاب، طبرسی و سوار دانست و افزود: سازمان تاکسیرانی مشهد بیش از 13 هزار و 250 تاکسی با پلاک ت در اخیتار دارد، بیش از 23 هزار تاکسی در آژانس های تاکسیرانی مشغول به خدمت هستند و بیش از 7هزار سرویس مدرسه در حال سرویس دهی به دانش آموزان مشهدی هستند.

وی در خصوص فرسودگی تاکسیهای شهر مشهد تصریح کرد: 6 هزار و 850 تاکسی فرسوده در ناوگان تاکسیرانی مشهد مشغول به کار هستند و میانگین عمر متوسط ناوگان 8/9 سال است.

غلامزاده به وعده رییس جمهوری محترم در سفر استانی به تهیه 5 هزار تاکسی با نرخ تسهیلات 15 درصد اشاره کرد و اذعان داشت: در سال 93، تعداد 2 هزار و 50 تاکسی سهمیه سازمان بوده که از این تعداد حدود 35 تاکسی را تحویل گرفته ایم.

معاون حمل و نقل وترافیک شهرداری مشهد ادامه داد: در خصوص آموزش ضوابط ترافیکی و طرح آتشنشان داوطلب، 2هزار و 500 تاکسیران آموزش دیده اند.

وی در خصوص پارکینگ های سطح شهر مشهد گفت: در حال حاضر هفت پارکینگ مکانیزه با ظرفیت بیش از 240 جای پارک در حال بهره برداری داریم و 5 پارکینگ مکانیزه هم در حال ساخت که با توجه به مسائلی، بنا شد این پروژه تا مدتی متوقف شود.

غلامزاده ادامه داد: 6 پارکینگ طبقاتی با ظرفیت 2هزار 840 جای پارک در حال بهره برادری است و 4 مورد پارکینگ طبقاتی با ظرفیت بیش از 2هزار و 700 جای پارک در حال ساخت داریم.
 
وی در خصوص تعداد مراکز معاینه فنی گفت: 6 مرکز معاینه فنی با 17 خط عملیاتی، کمک رسانی در مشهد فعالیت می کنند.

معاون حمل و نقل وترافیک شهرداری مشهد به طرح احداث ایستگاه های دوچرخه در سطح شهر مشهد اشاره کرد و گفت: در این طرح ساخت 150 ایستگاه در دستور کار قرار داشت که تا اکنون 75 ایستگاه در حال فعالیت هستند و 15 ایستگاه در حال ساخت و 30 ایستگاه دیگر را خواهیم ساخت.

وی با بیان این که در مشهد 101 پل عابر پیاده در حال بهره برداری است و ساخت 10 پل به مناقصه گذاشته شده اند، افزود: در 85درصد معابر شهری نظارت تصویری صورت می گیرد که با اطلاع رسانی به ارگان های مربوطه می توانند در تسهیل ترافیک در سطح شهر کمک مؤثری باشند.

غلامزاده با بیان این که در مشهد سه پایانه متمرکز و سه ایستگاه سوار در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: از ابتدای مهر سال گذشته تا مهر امسال، بیش از 25 میلیون نفر از خدمات پایانه ها استفاده کرده اند و سهم پایانه های مسافربری مشهد در جابه جایی مسافران، 62درصد، فرودگاه 11 درصد و راه آهن 27 درصد است.