به گزارش خبرگزاری برنا ازمشهد مقدس به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی ،امیر الله شمقدری اظهار داشت: بر اساس افق چشم انداز 1404 سرانه فضای کتابخانه برای هر 100 نفر جمعیت، باید 8 متر باشد، که گام‌های بلند آستان قدس رضوی در توسعه کتابخانه‌های عمومی می‌تواند کمک حال ما در تحقق این مهم باشد.

وی ادامه داد: سرانه کتابخانه‌های آستان قدس رضوی با 195 کتابخانه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی برابری می‌کند و اگر اداره کل کتابخانه‌های عمومی در سطح استان خراسان رضوی 63 هزار متر کتابخانه دارد، آستان قدس رضوی نیز در سطح استان به همین میزان کتابخانه احداث کرده است.
 
او اضافه کرد: هم اكنون بیش از 40 كتابخانه در سطح كشور و یك كتابخانه در كشور هندوستان به سازمان كتابخانه ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی وابسته هستند و کتابخانه مرکزی این آستان مقدس به عنوان یكی از غنی ترین، بزرگ ترین و معتبرترین كتابخانه‌ها و مراكز اسناد ایران و جهان مطرح و مایه افتخار ملت ایران است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: همچنین بر اساس اعلام سایت پایگاه داده‌های آموزشی آزاد یا OEDB کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، رتبه هفتم را در بین 20 کتابخانه معتبری که جهان را تغییر دادند، از آن خود کرده، که کسب این جایگاه برای جهان اسلام مایه مباهات است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه «محیط آرام و منابع غنی یکی از مهمترین نیاز‌های هر پژوهشگری است» تصریح کرد: کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با بیش از یك میلیون و سیصد هزار نسخه كتاب چاپی در موضوعات متنوع، حدود 40 هزار نسخه كتاب چاپ سنگی و حدود 78 هزار نسخه كتاب و منابع خطی و با دارا بودن سالن‌های مطالعه آرام و مجهز، فضای مطالعاتی بسیار عالی را برای پژوهشگران و محققان علمی فراهم آورده است.

شمقدری در پایان به معماری زیبای کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اشاره و ابراز داشت: سبک معماری اسلامی-ایرانی این کتابخانه با بهره‌گیری از آذین بندی، معرق‌کاری، گچبری، سنگبری و ... زیبایی بی‌نظیری را در این کتابخانه خلق کرده است، به عبارتی معماری این کتابخانه شجره طیبه‌ای است که هنر اسلامی خراسانی‌ها را متجلی می‌سازد.