به گزارش خبرگزاری برنا ازخراسان رضوی به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ فهیمه فرهمندپور در این مراسم با بیان اینکه برگزاری این نمایشگاه ها از ابعاد مختلف اهمیت دارد، گفت: نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار در سطح کشور با مشارکت دستگاه های مختلف در قالب شش منطقه با حضور 30 استان کشور برگزار شد.
 
وی افزود: در این نمایشگاه ها که با مرکزیت شش استان کرمانشاه ، البرز، فارس ، اصفهان ، گیلان و خراسان رضوی برگزار شد بالغ بر یک هزار شرکت کننده زن اعم از تشکل های زنان ، بانوان کارآفرین در عرصه های صنعتی ، معدنی و تعاونی ها و .. در قالب یک هزار غرفه توانمندی های خود را حوزه های مختلف عرضه کردند.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده خاطر نشان کرد: این نمایشگاه ها نشانی هر چند اندک از موقعیت طلایی است که زنان ایرانی می توانند برای کشور رقم بزنند.

فرهمندپور با اشاره نامگذاری امسال بنام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ، گفت : مدیریت در حوزه زنان همواره جهادی است و اگر زنان جهادی عمل نکنند اعم از حوزه خانواده تا جامعه نمی توانند امور را پیش ببرند.
 
وی با بیان اینکه زنان ایرانی در عین آنکه در خانواده صبورترین ، عفیف ترین و فداکارترین هستند در عرصه اجتماعی و هر حوزه ای که بدان وارد می شوند نیز فعال ترین و قدرتمندترین ها هستند و می کوشند در کنار مردان نقش خود را به بهترین نحو ایفا کنند.
 
فرهمندپور افزود : این نمایشگاه ها فقط یک جریان اقتصادی نبوده بلکه تلاشی برای تغییر نگرش زنان به خود و ظرفیت هایشان و نیز ایجاد این تغییر در دیدگاه های مردان به توانمندی های زنان بود.
 
وی در ادامه افزود : با پیگیری هایی که با صندوق مهر امام رضا (ع) شد ، مقرر گردید تسهیلات کم بهره 100 میلیون ریالی به 850 تا 900 نفر از بانوان شرکت کننده در این نمایشگاه ها در کشور برای تقویت فعالیت آنان اعطا شود .

فرهمندپور گفت: برنامه ریزی شد 90 تا 100 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به فعالیت های اقتصادی این گروه از زنان تزریق شود .
 
مدیر کل دفتر زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی هم در این مراسم با اشاره به حضور محوری زنان در عرصه های مختلف اقتصادی و سیاسی کشور از انقلاب تا دفاع مقدس گفت : امروز در دهه چهارم انقلاب همه بر این امر تاکید دارند که بدون نقش آفرینی زنان پیشرفت و توسعه حاصل نمی شود.

فرشته سلجوقی افزود : زنان بعنوان نیمی از جامعه تربیت نیم دیگر را نیز بر عهده دارند و از این رو باید ظرفیت ها و نقش آنان دیده و بها داده شود. نمایشگاه منطقه ای مشارکت و نقش آفرینی زنان شرق کشور با حضور بانوان استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و گلستان در قالب 200 غرفه طی چهار روز در مشهد برگزار شد.
 
پژوهش، کارآفرینی، صنایع دستی، صنعت، معدن، کشاورزی، مشاغل خانگی و صنایع غذایی از جمله حوزه هایی بود که زنان سرپرست خانوار، صنعتگر، تولید کننده، صادر کننده، کار آفرین و نخبه این استان ها به ارائه ظرفیت ها و توانمندی های خود پرداختند.