به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد مقدس و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، احسان ثانوی هدف از اجرای این فعالیت را ارتقای سطح سلامت و بهداشت عمومی شهروندان، اطلاع‌رسانی، افزایش سطح آگاهی، شناسایی افراد در معرض خطر بیماری دیابت و آشنایی بیشتر با این بیماری و عوارض آن اعلام کرد.

مدیر امور اجتماعی و مشارکت‌های همگانی شهرداری مشهد در ادامه، اجرای این طرح را با همکاری این مدیریت، بنیاد پیشگیری و كنترل دیابت و انجمن توسعه سلامت دانست و اظهارداشت: این فعالیت از 28 اسفند ماه آغاز و در نوروز نیز به مدت 15 روز تا پایان 13 فروردین در هفت منطقه این شهر در پایگاه های سلامت برای خدمت به زائران و شهروندان اجرا شد.

ثانوی همچنین مکان های این طرح را در بوستان های بهشت، وحدت، پردیس، وكیل‌آباد، ملت، كوهسنگی و میدان شهدا عنوان کرد و افزود: در این مکان ها خدماتی همانند غربالگری اولیه برای افراد بالای 30 سال، غربالگری اولیه دیابت، كنترل فشارخون و اندازه‌گیری وزن و قد برای عموم مراجعین در تمام سنین و ارائه مشاوره‌های عمومی برای مادران مراجعه كننده انجام شد.

وی دیگر فعالیت ها را در ارائه مشاوره‌های عمومی، راهنمایی عموم مراجعین در تمام سنین به مراكز درمانی سطح شهر مشهد، توصیه‌های پیشگیری و كنترل با ارجاع به پزشك، آزمایشگاه برای ویزیت و چكاپ رایگان پس از غربالگیری، ویزیت پزشکان و انجام آزمایش در صورت نیاز و درخواست مراجعین، اطلاع‌رسانی نوشتاری و توزیع پمفلت و كتاب راهنمای دیابت نوع 1 و 2 عنوان کرد.

این مقام مسوول در ادامه راهنمایی و ارایه مشاوره به مادران باردار(مادر و كودك)، نصب پوسترهای اطلاع‌رسانی عمومی در بوستان‌ها و سطح شهر، نصب بنر بزرگ بیلبوردی اطلاع‌رسانی عمومی در سطح شهر در زمینه(دیابت، تغذیه، انسولین، ورزش، كنترل قند خون، كاهش استرس، كنترل خشم، مدیریت در كنترل رفتار، راهنمایی مادران باردار، دیابت در ...) را از اهم خدمات ارایه شده برشمرد.

ثانوی تاکید کرد: در این ایام انجام فعالیت های درمانی بالینی توسط هفت پزشك عمومی خانم و آقا با در اختیار بودن كلینیك شبانه‌روزی برای مراجعین، استقرار 15 كارشناس راهنما در رشته‌های پرستاری، مامایی و دو كارشناس روانشناسی عمومی و بالینی پایگاه ها انجام شد.