به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد مقدس، محمود صلاحی با اشاره به اولین کنفرانس ملی مدیران پژوهش و آموزش با بیان این که ایران اسلامی به بسیاری از علوم پیشرفته دست پیدا کرده است، گفت: با عنایت خداوند، تحریم های دشمنان علیه كشورمان باعث خودباوری و اعتماد به نفس جوانان شد و هم اكنون ایران اسلامی در زمینه های مختلف به مقام های برتر جهانی دست یافته و نیازی به بیگانگان ندارد.

صلاحی انقلاب اسلامی را یك انقلاب علمی و فرهنگی خواند و افزود: یكی از اهداف امام راحل(ره) از انقلاب اسلامی رشد علم و پژوهش در كشور بود كه به لطف خداوند متعال این هدف تاكنون به خوبی محقق شده كه گواه آن كاهش سن پژوهشگران و نخبگان در كشور و رشد جایگاه علمی ایران در جهان است.

وی در ادامه با تاكید بر حمایت همه جانبه جوانان و پژوهشگران خاطر نشان کرد: اعتقاد و التزام مسوولان استان بر حمایت از پژوهش و فناوری در تمام زمینه هاست.

مقام عالی دولت در استان با اشاره به اینكه، كشوری كه نتواند علم تولید كند به سمت ترجمه می رود، ادامه داد: زیر ساخت تولید علم پژوهش است و بدون پژوهش دستیابی به قله های رفیع علمی ممكن نیست.

استاندار خراسان رضوی در ادامه برگزاری كنفرانس های علمی و پژوهشی را یك نیاز ضروری كشور توصیف كرد و اذعان داشت: اینگونه كنفرانس ها یك فرصت بسیار مناسب علم آموزی است و مسوولان استان نیز از برگزاری كنفرانس های علمی و پژوهشی در تمام سطوح منطقه ای، كشوری و بین المللی استقبال می كنند.

وی با اشاره به افزایش 3.5 درصدی بودجه پژوهش استان در سال جاری تصریح کرد: جایگاه خراسان رضوی در زمینه پژوهش در سطح بسیار بالایی قرار دارد كه وجود 220 هزار دانشجو و بیش از 150 مركز آموزش عالی گواه این مدعا است.

وی درباره حضور حوزه های علمیه در پژوهش اظهار گفت: حوزه علمیه همواره در طول تاریخ حافظ دین و اسلام بوده است و هم‌اكنون نیز این نقش را به بهترین شكل در جامعه ایفا می نماید.

وی خاطر نشان کرد: همچنین در دین مبین اسلام صدها حدیث در توصیه به كسب علم و دانش وجود دارد و هیچ دینی به این اندازه به تحقیق و پژوهش بها نداده است و البته انجام پژوهش در زمینه های دینی جزو مطالبات مردم نیز از حوزه های علمیه است.

گفتنی است اولین کنفرانس ملی مدیران آموزش و پژوهش 21 و 22 دی در مشهد مقدس برگزار می شود .