به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد مقدس، حسین محروقی سرپرست انجمن سینمای جوان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور با اعلام مطلب فوق افزود: فرهنگ محرم در شهرستان نیشابور دارای غنای خاصی است و هر روستا و بخش این شهرستان دارای آیین ویژه محرم هستند.

ارادت قلبی مردم به حضرت اباعبداله الحسین (ع) و خاندان مطهرش باعث شده است تا جلوه های نابی در ایام محرم به ویژه تاسوعا و عاشورای حسینی خلق شود كه این موارد سوژه فیلمسازان نیشابوری شده است. فیلم کوتاه «حوالی علم» به این آیین ها می پردازد.

وی اظهار داشت: فیلم «حوالی علم» نگاهی دارد به مراسم مشهور به «علم خبری» شهرستان نیشابور كه در یك روستا به عنوان میزبان تمامی هیئات روستاهای اطراف باعلم و عزاداران خود در روز تاسوعا و عاشورا جمع شده و به عزاداری می پردازند.

محروقی گفت: فیلم «حوالی علم» را هنرمند فیلمساز نیشابوری مسعود سیلمانی سپهر به رشته تحریر در آورده و كارگردانی نموده است و جواد نادری و علیرضا جوكار در مقام صدابردار، دستیار كارگردان و تدوینگر با وی همكاری داشته اند.

سرپرست انجمن سینمای جوان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور خاطر نشان كرد: سال گذشته نیز فیلم « مركب آشنا» از این هنرمند نیشابوری جزو فیلم های برگزیده عاشورایی كشور توسط انجمن سینمای جوان انتخاب شد.
محروقی تصریح كرد: امیدواریم بتوانیم به تمام زوایای فرهنگ عاشورایی مردم نیشابور بپردازیم و آن را به فیلم تبدیل و به مردم ولایت مدار و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در سراسر ایران و جهان تقدیم کنیم.